Xinjiang'dan yabancı basın kuruluşlarının karalamalarına tepki

2019-11-29 11:33:51 CRI

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yönetimi tarafından yapılan açıklamada, bazı yabancı medya kuruluşları ve örgütlerin sözde “Xinjiang'ın gizli belgeleri” bahanesiyle bölgedeki mesleki eğitim çalışmalarını karalamayı amaçladığı bildirildi.


Açıklamada, gerçekleri bir kenara bırakıp, Xinjiang'da yaşayan bütün etnik grupların sosyal asayiş ve kalıcı güvenlik elde etmek üzere gösterdiği çabalara iftira atmayı hedefleyen söz konusu girişimlere Xinjiang halkının asla izin vermeyeceği kaydedildi.


Açıklamada, Xinjiang'da kurulan mesleki eğitim merkezlerinin “toplama kampı” olmadığına, kişisel özgürlükleri sınırlama gibi durumların bulunmadığına ve merkezdeki kursiyerlerin bütün hak ve çıkarlarının güvence altında olduğuna işaret edildi.


Xinjiang'da son üç senede hiçbir terör olayı yaşanmadığına dikkat çekilen açıklamada, geçen yılın sonu itibarıyla 90'dan fazla ülke ve bölgeden bini aşkın kişinin mesleki eğitim merkezlerini ziyaret ettiği ve ilgili birçok haber yapıldığı vurgulandı.


Açıklamada, yabancı ziyaretçilerin, merkezlerin, BM'nin terörle mücadele ve temel insan haklarını koruma amacı ile ilkelerine tamamen uygun olduğunu ve ilgili deneyimlerin öğrenilmesi gerektiğini belirtikleri kaydedildi.


Açıklamada, Çin vatandaşlarının haberleşme özgürlüğü ve özel hayatın gizliliği hakkının hukuki koruma altında bulunduğu, Xinjiang'da haberleşmenin gözlenmesi veya sınırlanması gibi sorunların söz konusu olmadığı ifade edildi.


Açıklamada son olarak, terörle mücadelenin Xinjiang'da yaşayan bütün etnik grupların güvenliğe yönelik beklentilerine uygun olduğu ve Xinjiang'da sosyal asayiş ve kalıcı güvenlik gerçekleştirmek amacıyla çaba göstermeye devam edileceği dile getirildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor