Çin ABD'nin Beijing Büyükelçisi'ni tekrar bakanlığa çağırdı

2019-11-28 15:41:04 CRI

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng, sözde "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısı"nın ABD'de imzalanıp kanunlaştırılmasından dolayı ABD'nin Beijing Büyükelçisi Terry Branstad'ı bakanlığa çağırdı.


Le Yucheng, Büyükelçi'ye söz konusu girişimden dolayı ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunulduğunu ve girişimin şiddetle protesto edildiğini belirtti.


Le, ABD'nin girişiminin Hong Kong'a ve Çin'in iç işlerine ciddi bir müdahale olduğunu ve uluslararası yasalar ile ilişkilerin temel ilkelerine ciddi bir şekilde aykırı düştüğünü, bu girişimin bariz bir hegemonyacılık olduğunu, Çin hükümeti ve halkının buna kararlılıkla karşı çıktığını ifade etti.


Le, ABD'den hatalarını derhal düzeltip, Hong Kong'a ve Çin'in iç işlerine müdahaleyi durdurmasını istediklerini vurguladı.


Hong Kong'un Çin'e ait olduğunu ve Hong Kong işlerinin Çin'in iç işleri anlamına geldini belirten Zheng, hiçbir yabancı ülkenin herhangi bir müdahale hakkına sahip olmadığına işaret etti.


Le, “ABD'nin yanlış girişimine Çin mutlaka karşılık verecek. Bu durumdan kaynaklanacak bütün sonuçların sorumluluğunu ABD üstlenecek" dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor