Çin'den Hong Kong'la ilgili yasanın ABD Kongresi'nden geçmesine tepki

2019-11-28 11:19:34 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, sözde “Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısı”nın ABD Kongresi'nden geçmesine tepki gösterdi.


Bakanlıktan yapılan açıklamada, ABD'nin girişiminin, Hong Kong'a ve Çin'in iç işlerine ciddi bir şekilde müdahale ettiği ve uluslararası yasalar ile ilişkilerin temel ilkelerine ciddi bir şekilde aykırı düştüğü, bu girişimin bariz bir hegemonyacılık olduğu, Çin hükümeti ve halkının buna kararlılıkla karşı çıktığı belirtildi.


Açıklamada, Hong Kong'un anavatana dönmesinden bu yana “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin dünya genelinde geniş kabul gören başarılar kaydettiğine ve Hong Kong halkının tarihte eşi görülmemiş demokratik hak ve çıkarlara sahip olduğuna işaret edildi.


Açıklamada, ABD'nin gerçeği bir kenara bırakarak, masum insanları tehdit eden, hukukun üstünlüğünü çiğneyen ve sosyal asayişe zarar veren şiddet yanlılarını desteklediği ve amacının Hong Kong'un refah ile istikrarını, “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesini ve Çin ulusunun yeniden canlanma sürecini bozmak olduğu vurgulandı.


Hong Kong'un Çin'e ait olduğuna ve Hong Kong işlerinin Çin'in iç işleri anlamına geldiğine vurgu yapılan açıklamada, hiçbir yabancı hükümet ve gücün müdahalesine izin verilmeyeceği kaydedildi. Açıklamada, “Söz konusu yasa tasarısı, sadece, Hong Kong halkı dahil bütün Çin halkının ABD'nin kötü niyetleri ile hegemonyacı adımlarını daha net anlamasını ve Çin halkının daha da birleşmesini sağlayacak. ABD'nin komplo girişimleri başarısızlığa uğramaya mahkum” ifadelerine yer verildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor