Çin'den İsviçre'nin Xinjiang'la ilgili bildirisine tepki

2019-11-28 10:57:01 CRI

Çin'in İsviçre Büyükelçiliği'nden dün yapılan açıklamada, İsviçre hükümetinin resmi sitesinde Xinjiang sorunuyla ilgili yayımlanan bildiriye kararlılıkla karşı çıkıldığı bildirildi.

Xinjiang'la ilgili işlerin Çin'in iç işleri olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Xinjiang sorununun din, milliyet ve insan hakları sorunu değil, terörle ve bölücülükle mücadele sorunu olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, Çin'in 2015 yılından bu yana Xinjiang'daki terör ve aşırıcılıkla mücadele ve mesleki eğitim çalışmaları hakkında yedi beyaz kitap yayımladığı, kitaplarda söz konusu sorunların çok net bir şekilde açıklandığı anımsatıldı. “Ancak İsviçreli yetkililer bu kitapları okumak yerine yalan haberlerle ilgileniyor” ifadesi yer alan açıklamada, İsviçre'nin bildiride Çin'e BM yetkililerinin Xinjiang'a girmesine izin verme çağrısı yapmasının, İsviçre'nin temel bilgilere bile sahip olmadığını tam olarak yansıttığı vurgulandı.

Çin'in yabancıları her zaman objektif ve adil ilkelerle Xinjiang'a davet ettiğine vurgu yapılan açıklamada, geçen yıl sonu itibarıyla içinde İsviçre'den de dahil olmak üzere binden fazla yabancı diplomat ile uluslararası örgütlerden yetkililer ve basın mensuplarının Xinjiang'ı ziyaret edip, bölgede terör ve aşırıcılıkla mücadele alanında alınan önlemler ile sonuçları bizzat gördükleri kaydedildi.

Çin hükümetinin azınlık etnik gruplara mensup bütün vatandaşların hak ve çıkarlarını koruduğunun altı çizilen açıklamada, “Çin'de çeşitli dinlere inanan yaklaşık 200 milyon kişinin 20 milyondan fazlası Müslüman. Xinjiang'da şu an 24 bin 400 cami bulunuyor. Her 530 Müslüman'a bir cami düşüyor. Bu bilgiler açık kanallardan öğrenilebilir. İsviçre'nin Xinjiang'da yaşayan Uygurların inanç özgürlüğünden kaygı duyması çok asılsızdır” ifadesine yer verildi.

Açıklamada son olarak, Çin'in iç işlerine müdahale eden her türlü açıklama ve girişime karşı çıktığı bildirildi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor