Surinam Devlet Başkanı Bouterse, Li Keqiang ile görüştü

2019-11-28 10:18:31 CRI

Çin'e resmi ziyarette bulunan Surinam Devlet Başkanı Desire Bouterse dün, Başbakan Li Keqiang ile başkent Beijing'de bir araya geldi.


Desire Bouterse görüşmede, Çin'in 70 senede göze çarpan başarılar kaydettiğinin ve diğer ülkelerin kakınmasına katkılarda bulunduğunun altını çizdi.


Bouterse, Surinam'ın “Tek Çin” ilkesini kararlılıkla izleyeceğini ve ülkesine sağladığı yardımlardan dolayı Çin'e teşekkür ettiğini belirtti.


Çin'le bütün alanlardaki işbirliğini eşitlik ve karşılıklı yarar temelinde hızlandırmayı arzuladıklarını aktaran Bouterse, Çin'le ayrıca iklim değişikliği gibi uluslararası sorunlardaki eşgüdümü güçlendirmeye hazır olduklarını dile getirdi.


Li Keqiang ise, Çin ile Surinam arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 40 yıldan fazla süre boyunca ikili ilişkilerin daima sağlıklı ve istikrarlı şekilde ilerlediğine işaret etti.


Li, karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde Surinam'la siyasi güveni artırmaya, kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini hızlandırmaya, somut işbirliğini güçlendirmeye, kültürel ve beşeri iletişimi genişletmeye ve karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç elde etmeye hazır olduklarını ifade etti.


Karayip ülkelerinin iklim değişikliğini göğüsleme konusundaki kaygılarını anladığına dikkat çeken Li, iklim değişikliğini göğüslemenin ve ekolojik çevreyi iyileştirmenin aynı zamanda Çin'in de gelişme talebi olduğuna dikkat çekti.


Li, Çin'in ekonomik büyümeyi makul bir seviyede korurken, çevreyi iyileştirme çalışmalarını da hızlandıracağını kaydetti.


Li son olarak, bütün ilgili taraflarla beraber, Paris Protokolü'nün yerine getirilmesini ilerletmeye hazır olduklarını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor