Çin'den Güvenlik Konseyi reformuna destek

2019-11-26 16:07:31 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, Güvenlik Konseyi'nin makul ve gerekli reformlarla gelişen ülkelerin temsilini ve söz hakkını arttırmasını desteklediklerini belirtti.

Zhang Jun, dün 74. BM Genel Kurulu'nda Güvenlik Konseyi'nde reform sorununa ilişkin düzenlenen toplantıda Çin'in tutumunu açıkladı.

Gelecek yılın BM'nin kurulmasının ve İkinci Dünya Savaşı'nın bitmesinin 75. yıldönümü olacağına işaret eden Zhang, BM'nin kurulmasının İkinci Dünya Savaşı'nın en önemli sonuçlarından biri olduğunu ve bu yolda sayısız kahramanın can verdiğini vurguladı.

Zhang, Güvenlik Konseyi'nin uluslararası kolektif güvenlik mekanizmasının merkezi olarak, uluslararası barış ile güvenliğin korunmasında ve tekrar bir dünya savaşı yaşanmasının engellenmesinde önemli rol oynadığını anımsattı.

Zhang, “Gelecek yıllar için tarihi doğru değerlendirerek, savaştan ders almalıyız. BM'nin konumunu ve rolünü destekleyeceğiz, BM Tüzüğü'nün çekirdek değerlerini kararlılıkla savunacağız. Torunlarımızı savaştan uzak tutarak, beraber güzel bir gelecek yaratalım.” şeklinde konuştu.

BM üyelerinin birçoğunun gelişen veya en az gelişmiş ülke olduğunu hatırlatan Zhang, ancak şu ana kadar 63 ülkenin Güvenlik Konseyi'ne hiç giremediğini, bazı ülkelerin ortalama 40 veya 50 yılda ancak bir defa konseye girebildiğini ve bunun çok adaletsiz olduğunu söyledi.

Çinli temsilci, Güvenlik Konseyi'nin makul ve gerekli reformlarla gelişen ülkelerin, özellikle Afrika ülkelerinin temsilini ve söz hakkını arttırmasını desteklediklerini dile getirdi.

Zhang, bu bağlamda Güvenlik Konseyi reformunda gelişen veya en az gelişmiş ülkelerin Güvenlik Konseyi'ne girip, karar mekanizmasına katılma fırsatının arttırılmasına öncelik verilmesi gerektiğinin altını çizerek, Güvenlik Konseyi'nin ancak böyle bir yolla daha demokratik, şeffaf ve verimli olacağını ifade etti.

Zhang Jun, çok taraflılığın büyük baskılarla karşılaştığı günümüz dünyasında Birleşmiş Milletler'de birlik ve işbirliğinin arttırılması gerektiğine dikkat çekti. Zhang, Güvenlik Konseyi'ndeki reform konusunda ise, demokratik istişarelerle bütün tarafların çıkarları ve kaygılarını dikkate alan bir çözüm planı belirlenmesi, en geniş şekilde siyasi fikir birliğine varılması ve bütün üye ülkelerin ortak desteğinin alınması çağrısında bulundu.

Hükümetlerarası görüşmelerin, üye ülkelerin Güvenlik Konseyi'nde reform konusunu tartışması için tek meşru platform olduğuna işaret eden Zhang, taraflar arasında reformla ilgili büyük anlaşmazlıklar bulunduğunu kaydetti. Zhang, “Somut metin üzerindeki görüşmenin aceleci bir tavırla başlatılması, reform için bir süre belirlenmesi, henüz olgunlaşmamış bir reform planı oluşturulması gibi adımlar reform sürecinin sağlıklı olarak ilerletilmesine zarar verecektir ve taraflar arasındaki anlaşmazlıkları arttıracaktır. Çin bu eylemlere karşı çıkıyor.” dedi.

Zhang Jun ayrıca, BM'ye üye ülkelere siyasi irade sergileyerek, son BM Genel Kurulu sırasında düzenlenen hükümetlerarası görüşmelere aktif ve yapıcı şekilde katılma çağrısı yaptı. Zhang, Çin'in diğer taraflarla birlikte Güvenlik Konseyi'ndeki reformların bütün üyelerin ortak çıkarlarının yanı sıra, BM'nin uzun vadeli çıkarlarına uygun şekilde ilerletilmesini sağlamak için ortak çaba harcayacağını sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor