Çin'den bir an önce kimyasal silahları ortadan kaldırma çağrısı

2019-11-26 10:55:11 CRI

Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne taraf ülkelerin 24. toplantısı dün, Lahey'de başladı.


Çin'i temsilen toplantıya katılan Sanayi ve Bililşim Bakan Yardımcısı Wang Zhijun açılışta yaptığı konuşmada, stoklanan ve terk edilen kimyasal silahların bir an önce yok edilmesi gerektiğini belirtti.


Wang Zhijun, kimya alanındaki uluslararası işbirliği ile teknolojik iletişimin ilerletilmesinin Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü'nün (OPCW) en ivedi görevi olduğunu vurguladı.


Wang, söz konusu antlaşmanın amacı ile hedeflerinin dengeli bir şekilde ilerletilerek, antlaşmadaki bütün maddelerin verimli bir şekilde yerine getirilmesinin güvence altına alınması gerektiğini aktardı.


OPCW'den bir heyetin Eylül ayında, Japon ordusunun Çin'in Ha'erbaling bölgesinde bıraktığı kimyasal silahları yok etmek amacıyla kurulan tesisleri ziyaret ettiğini anımsatan Wang, “Bu ziyaretle bütün tarafların Japon ordusunun bıraktığı kimyasal silahları yok etme çalışmalarını öğrenebileceğine, özellikle bu çalışmanın önemi ile aciliyetini anlayabileceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.


Wang ayrıca, Japonya'ya antlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirerek, söz konusu kimyasal silahları öngörülen tarihten önce yok edebilmek için yatırımı arttırma çağrısında bulundu.


Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne imza atan 193 ülke bulunuyor. Antlaşmayı yöneten kuruluş olan OPCW'nin denetimi altında stoklanan kimyasal silahların yüzde 97'si yok edildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor