“Çin-Rusya ilişkileri Çin diplomasisinin odağında yer alıyor”

2019-11-26 10:47:09 CRI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün, Moskova'da Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng ile görüştü.


Sergey Lavrov görüşmede, Rusya-Çin ilişkilerinin tarihin en iyi döneminde bulunduğuna dikkat çekti.


Haziran ayında yeni dönemde Rusya-Çin kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin geliştirileceğinin ilan edildiğini hatırlatan Lavrov, önümüzdeki yıl iki ülke liderleri arasında bir dizi ikili temas gerçekleştirileceğini söyledi.


Lavrov, “Le'nin Rusya'ya gelerek Rusya-Çin Stratejik İstişaresi'ne katılması son derece önemli. Bu, iki ülkenin dışişleri bakanlıkları arasındaki stratejik işbirliğinin güçlendirilmesine yarar sağlayacak. Uluslararası düzenin korunmasına ve tek taraflılık ile hegemonyacılıkla mücadeleye de daha çok Rusya ve Çin planı sunacak.” şeklinde konuştu.


Le Yucheng ise, dış ortam nasıl değişirse değişsin, Çin-Rusya ilişkilerinin her zaman Çin diplomasisinin odak noktasında yer alacağını belirtti. Le, Çin'in Rusya'yla her alanı kapsayan işbirliğini derinleştirme kararlılığının sarsılmayacağının altını çizdi.


Çin Cumhurbaşaknı Xi Jinping'in önümüzdeki yıl St. Petersburg'da BRICS ve Shanghai İşbirliği Örgütü zirvelerine katılacağını anımsatan Le, ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de önümüzdeki yıl Çin'e resmi ziyarette bulunmasını beklediklerini ifade etti.


Le “Bu yıl Çin-Rusya işbirliğinde bol mahsul toplanan bir yıl oldu. İkili ticaret hacmi yılın ilk 10 ayında 90 milyar ABD dolarını aştı. İki ülke arasındaki doğal gaz boru hattının doğu kısmı da Aralık ayında hizmete girecek. 'Çin-Rusya kombinasyonu' değişen dünyaya istikrar getiriyor. Çin-Rusya ilişkisinin potansiyeli sınırsız, canlılığı sınırsız, geleceği sınırsız.” ifadelerini kullandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor