“Çin ve Japonya dostluk duygularını güçlendirmeli”

2019-11-26 10:21:26 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin ve Japonya'nın karşılıklı güveni pekiştirme yoluyla psikolojik mesafeyi kısaltarak, dostluk duygularını güçlendirmesi gerektiğini belirtti.


Wang Yi dün, Tokyo'da Japon mevkidaşı Motegi Toshimitsu ile birlikte Çin-Japonya Üst Düzey Beşeri ve Kültürel İletişim ve İstişare Mekanizması'nı başlatarak birinci toplantıya başkanlık etti.


Wang toplantıda yaptığı konuşmada, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana iki ülke halklarının tarihten ders alarak, “Japonya ve Çin'in bir daha savaşa girmeyeceği” taahhüdünde bulunduğuna ve zorlukların üstesinden gelerek ikili ilişkilerin gelişimini hızlandırmak için çabaladığına vurgu yaptı.


İki ülke halkları arasındaki iletişim ve etkileşimin son yıllarda sürekli derinleştiğine işaret eden Wang, Çin halkının Japonya'ya karşı daha kapsayıcı ve çok yönlü bir şekilde yaklaştığını kaydetti.


Wang, Japon halkının da objektif bir şekilde Çin'i tanımasını ve tarafların karşılıklı güveni pekiştirme yoluyla psikolojik mesafeyi kısaltarak, dostluk duygularını güçlendirmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor