Medeniyetler Diyaloğu Orta Doğu'da güvenliğin sağlanmasına yardımcı oluyor

2019-11-23 17:20:25 CRI

Çin'in önerisiyle kurulan “Orta Doğu Güvenlik Forumu” yakın bir tarihte düzenlenecek. Orta Doğu ülkeleri de dâhil olmak üzere onlarca ülke ve uluslararası kuruluştan yetkililer ile akademisyenler bir araya gelerek, Orta Doğu'da güvenliğin nasıl sağlanacağı yönündeki tarihî meseleyi ele alacak. Forum, bu yüzden büyük önem taşıyor. Tarihte, Orta Doğu'da parlak ve çeşitli medeniyetler doğdu. İnsanlığın, özellikle de İslam'ın ve İslam medeniyetinin beşiği olan bölge, hâlihazırda dünya ekonomisinin işleyişinin ve insanlığın refahının kaynak noktalarından. Dünyanın Orta Doğu'ya, Orta Doğu'nun da dünyaya ihtiyacı var.

Ancak ne yazık ki, güzel ve bereketli Orta Doğu, karmaşık sebepler yüzünden uzun yıllar boyunca savaşlara, çatışmalara ve çalkantılara sürüklendi. Dünya halkları bu durumdan acı duyuyor. Orta Doğu'da yaşayanlar ise barış, istikrar, refah ve mutluluğa erişmeyi, tüm savaşlara, çatışmalara ve çalkantılara son vermeyi arzuluyor. Orta Doğu'da yaşayan halklar, uluslararası toplumla birlikte bölgede güvenliği sağlayacak yol ve yöntemleri masaya yatırmayı istiyor. Uluslararası toplum da Orta Doğu'da güvenliğin sağlanması için Orta Doğu'daki halklarla çalışmaya hazır. Uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olarak Çin, Orta Doğu'da güvenliğin sağlanması için tartışma ve istişare platformları sağlamayı arzuluyor.

Orta Doğu'daki güvenlik durumunu etkileyen birçok faktör arasında bulunan aşırıcılık ve terörizm bu sorunda çok kötü roller oynamaktadır. Son yıllarda, uluslararası toplum bazı aşırıcı güçlerin, İslam'ın gerçek öğretilerini istismar ettiklerine, çarpıttıklarına ve çeşitli terör eylemleri için teorik ve metodolojik destek sağladıklarına şahit oldu.

Tüm terör örgütleri, herhangi bir toplumdaki mevcut bazı temel çelişkileri abartıyor ve çarpıtıyor; toplumdaki eksiklikleri veya devletin iç ve dış politikalarındaki hataları kullanarak şahsi hayatlarında bazı sıkıntı ve zorluklar çeken gençlerin beyinlerini yıkıyor, onları kışkırtıyor ve terör örgütlerine çekerek terörist faaliyetlerde bulunmaya itiyor.

Suriye, Irak, Yemen ve Libya gibi çalkantılar yaşayan Orta Doğu ülkelerinde aşırıcılık ve terörizm görülebiliyor. Bu terörist güçler, insanları mahvediyorlar ve her tür kötülüğü yapıyorlar. Adı geçen ülkelerin istikrarını baltalıyor, ekonomik kalkınmalarını ve toplumsal ilerlemelerini engelliyorlar. Bu suç eylemleri de kötü amaçlar taşıyan güçler tarafından kullanılıyor ve uluslararası arenada İslam'a dönük yanlış anlaşılmalara yol açıyor.

Bu nedenle, ilk "Orta Doğu Güvenlik Forumu", medeni diyaloğun önemini savunacak, aşırıcılık ve terörizmin özünü açığa çıkaracak, kamuflajlarını ortadan kaldıracak, medeniyetler arasındaki diyaloğu aktif olarak ilerletecek, İslam'ın olumlu imajını koruyacak, yanlış anlamaları kaldıracak, Orta Doğu ülkeleri ile bölge dışı ülkeler arasında işbirliği kuracak ve Orta Doğu'da güvenliğin gerçekleştirilmesi için önerilerde bulunacak.

Medeniyetler arasındaki diyaloğun nasıl etkili bir şekilde yürütüleceğine gelince, evvela tüm medeniyetlerin eşit olduğu kavramının benimsenmesi gerektiğini düşünüyorum. Medeniyetler arasında sadece farklılıklar vardır, iyi ile kötü ayrımı yoktur. Medeniyetler birbirlerine saygı duymalıdır ve medeniyetler arasındaki diyalog yoluyla karşılıklı saygı sağlanabilir. İkinci olarak, medeniyetler karşılıklı olarak kapsayıcı ve uyumlu olabilirler. Üçüncü olarak ise medeniyetler bilgi alışverişinde bulunabilir, birbirlerinden öğrenebilir, birbirlerini tamamlayabilir ve birlikte gelişebilirler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor