Çin: Küresel ekonomide aşağı yönlü baskıyı gidermek için işbirliğine hazırız

2019-11-23 12:51:18

Çin Başbakanı Li Keqiang, IMF Başkanı Georgieva ile görüşmesinde, Çin'in IMF ile işbirliğini derinleştirmeye devam edip küresel ekonominin yüzleştiği aşağı yönlü baskıyı gidermek için tüm dünya ülkeleriyle ortak çaba harcamaya hazır olduğunu söyledi.


Başbakan Li Keqiang, dün başkent Beijing'de Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva ile bir araya geldi.


Li, görüşmede, dünyanın başlıca ekonomilerinden biri olarak Çin'in, ekonomik faaliyetlerinin istikrarlı seyrettiğini, aynı zamanda aşağı yönlü baskı ile karşı karşıya bulunduğunu belirtti.


Li Keqiang, Çin'in reform ve dışa açılmayı bir adım daha ileri götürerek, ekonomisi üzerindeki aşağı yönlü baskıyı kontrol altında tutacağını ifade etti.


Finans alanında dışa açılmanın Çin'in dışa açılma boyutunu genişletme önlemlerinin mühim bir parçasını oluşturduğunu kaydeden Li, bankacılık, sigortacılık gibi mecralarda da dışa açılmayı sürdüreceklerini vurguladı.


Çin'in para politikasına da değinen Başbakan Li, Renminbi kurunun makul bir seviyede ve dengede tutulacağını ve rekabetçi devalüasyona gidilmeyeceğini sözlerine ekledi.


IMF Başkanı, Çin'in dışa açılmayı ilerletme çalışmalarını ve çok taraflılığı koruma çabalarını takdirle değerlendirerek, Çin ile her alandaki işbirliğini güçlendirip küresel ekonominin sürdürülebilir kalkınması için müşterek gayret göstermeye hazır olduklarını belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor