Çin ve ABD arasında siyasi partiler diyaloğu

2019-11-18 20:44:50

11. Çin-ABD Siyasi Partilerarası Diyalog Toplantısı bugün Beijing'de yapıldı.


Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Departmanı tarafından organize edilen toplantıya, Çin ve ABD'nin siyaset ve ticaret çevreleri ile düşünce kuruluşlarından yaklaşık 50 temsilci katıldı.


Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Departmanı Başkanı Song Tao toplantıda, Çin ve ABD'nin ikili ilişkileri geliştirmesinin, iki ülkenin ve iki halkın çıkarlarına uyduğu gibi tüm dünyanın menfaatleriyle de örtüştüğüne dikkat çekti.


Çinli ve ABD'li siyasi partiler arasındaki diyalog mekanizması aracılığıyla ikili ilişkilerin istikrarlı ve sağlıklı gelişeceğini vurgulayan Song Tao, böylece insanoğlunun daha güzel bir geleceği kucaklamasına katkı sağlamayı da temenni ettiklerini söyledi. 


ABD Demokrat Parti'yi temsilen eski Ticaret Bakanı Gary Faye Locke ve Cumhuriyetçi Parti'yi temsilen eski Emlak ve Şehir Kalkınma Bakanı Alphonso Jackson, yaptıkları değerlendirmelerde, Çin ve ABD arasındaki ilişkilerin dünyanın en önemli ikili ilişkileri olduğuna dikkat çekerek, bu ilişkilerin dünyayı doğrudan etkileyebileceğini kaydetti.


Çin'in refahının ABD'nin çıkarlarına uyduğuna işaret eden Amerikan temsilciler, iki ülkedeki siyasi parti liderlerinin halklara mutluluk getirmek için karşılıklı işbirliğini pekiştirmeleri ve anlaşmazlıkları rasyonel şekilde çözmeleri gerektiğini söyledi.


Temsilciler, iki ülke arasındaki ticari sürtüşmelerin mümkün olduğu kadar kısa sürede sona ermesini, böylece Çin-ABD ilişkilerinin uzun vadeli gelişme zemininin korunmasını umduklarını da dile getirdi.
  

Diyalog toplantısı kapsamında Çin-ABD İşadamları Yuvarlak Masa Toplantısı da düzenlendi.
 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor