Çin 137 ülkeyle Kuşak ve Yol işbirliği kurdu

2019-11-15 16:50:50 CRI

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Sözcüsü Meng Wei, ekim ayı itibarıyla Çin'in Kuşak ve Yol güzergâhındaki 137 ülke ve 30 uluslararası örgütle 197 işbirliği anlaşmasına imza attığını açıkladı.

Söz konusu işbirliği projelerine örnekler veren Sözcü Meng, Çin-Laos demiryolu hattı, Çin-Tayland ve Jakarta-Bandung yüksek hızlı tren hattı ve Macaristan-Belgrad demiryolu projelerinin ilerletildiğini söyledi. Meng, Gwadar Limanı, Hambantota Limanı, Pire Limanı, Halifax Limanı projelerinin de düzenli bir şekilde devam ettiğini bildirdi.

Meng Wei, Çin-Belarus Sanayi Parkı, Çin-Birleşik Arap Emirlikleri Kapasite İşbirliği Bölgesi, Çin-Etiyopya Ekonomik ve Ticaret İşbirliği Bölgesi gibi projelerin inşa evresinin de istikrarlı bir şekilde sürdüğünü hatırlattı.

Aynı dönemde Çin-Avrupa tren sefer sayısının 20 bini bulduğuna işaret eden Sözcü, Çin'in yılın ilk 9 ayında Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerden toplam 950 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdiğini ve bu ülkelere 10 milyar dolarlık finansal olmayan doğrudan yatırım yaptığını belirtti.

Meng, Çin'in güzergâh boyunca 20'den fazla ülkedeki bankalarla ikili döviz takas anlaşması ve 7 ülkeyle de Renminbi ile ödeme yapma anlaşması imzaladığı bilgisini verdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor