Xi Jinping: Hong Kong için en acil görev, şiddete son vermek

2019-11-15 09:59:14 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping şu anda Hong Kong için en acil görevin, şiddete ve kaosa son vermek ve düzeni yeniden sağlamak olduğunu söyledi.

Xi, Brezilya'nın başkenti Brasilia'da düzenlenen 11. BRICS Liderler Zirvesi'ne katıldığı sırada Hong Kong'daki durum hakkında Çin hükümetinin açık tutumunu ifade etti.

Hong Kong'da devam eden şiddet içeren suç eylemlerinin hukuku ve sosyal düzeni ciddi şekilde çiğnediği gibi bölgenin refah ve istikrarını önemli oranda bozduğunu kaydeden Xi, bu suç eylemlerinin, “bir ülke, iki sistem” ilkesine de meydan okuma olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, Hong Kong Özel İdari Amiri'nin, bölge hükümetine başkanlık ederek yasalara göre bölgeyi yönetmesini, Hong Kong polisinin uygulamalarını ve Hong Kong'un adli kuruluşlarının suçlulara gereken cezayı vermesini kararlılıkla desteklediklerini vurguladı.

Xi, Çin hükümetinin ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını güvence altına alma, “bir ülke, iki sistem” ilkesini uygulama ve Hong Kong işlerinde herhangi bir dış kuvvetin müdahalesine izin vermeme yönündeki kararlılığının kesinlikle değişmediğinin altını çizdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor