Çin: Yaptırımlar, İran nükleer sorununu çözemez

2019-11-14 19:46:48 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, yaptırım uygulamanın veya yaptırım tehdidinde bulunmanın yapıcı olmadığını ve İran nükleer sorununun çözülmesine yarar sağlamayacağını kaydetti.

Geng Shuang günlük basın toplantısında, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın 11 Kasım'da İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili yayımladığı 3 aylık denetim raporu hakkında değerlendirmede bulundu.

Japonya, İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakanları ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin de ortak bir bildiri yayımladığını anımsatan Geng, bildiride Avrupa'nın İran'a yaptırımları yeniden başlatacağıyla ilgili bir açıklama yer almadığına işaret etti.

Geng Shuang, diyalog ve müzakerenin sorunu çözebilecek tek doğru yol olduğunu vurgulayarak, Çin'in Avrupa ve Rusya ile kapsamlı bir İran anlaşması konusunda temasları sürdürdüğüne dikkat çekti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, 11 Kasım'da İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili 3 aylık denetim raporu yayımlayarak, İran'ın Fordo tesislerinde yeniden uranyum zenginleştirmeye başladığını doğrulamıştı. Ayrıca, Japonya, İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakanları ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de ortak bir bildiri yayımlayarak, İran'ın bu kararından kaygı duyduklarını belirtmişti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor