Çin'in dış yatırımı 10 ayda yüzde 5,9 arttı

2019-11-14 19:43:16 CRI

Çinli işletmelerin Ocak-Ekim döneminde yaptığı finans dışı yatırım hacminin 621 milyar 780 milyon yuana ulaştığı ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 arttığı açıklandı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında, Çin'in Ocak-Ekim döneminde gerçekleştirdiği dış yatırım hacmi hakkında bilgi verdi.

Gao, Çinli işletmelerin Ocak-Ekim döneminde yaptığı finans dışı yatırım hacminin 621 milyar 780 milyon yuana ulaştığını ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 arttığını belirtti.

Çin'in Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelere yaptığı yatırımlarda ise büyük artış görüldüğünü kaydeden Gao, “Çinli işletmelerin yılın ilk 10 ayında Kuşak ve Yol güzergahındaki 56 ülkeye yaptığı yatırımlarda artış görüldü. Toplam yatırım hacmi 11 milyar 460 milyon ABD dolarını bularak, aynı dönemdeki toplam dış yatırımın yüzde 12,7'sine denk düştü. Bunun yanı sıra, bu ülkelerle imzalanan müteahhitlik projelerinin sözleşme tutarı ise 112 milyar 170 milyon ABD dolarına ulaşarak, aynı dönemdeki toplam sözleşme tutarının yüzde 63,5'ini oluşturdu” şeklinde konuştu.

Yatırım yapısının da sürekli iyileştiğine ve rasyonel olmayan yatırımların etkili bir şekilde önlendiğine dikkat çeken Gao, aynı dönemdeki yatırımların yüzde 60'ının kiralama, ticari hizmet, imalat, toptancılık ve perakendecilik sektörlerine yöneldiğini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor