Xi'nin BRICS İş Forumu'ndaki kapanış konuşmasından satır başları

2019-11-14 11:38:43 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, BRICS İş Forumu'nun dünkü kapanış töreninde bir konuşma yaptı.

Xi Jinping, son zamanlarda dünyada pek çok değişimin meydana geldiğine, bu sürecin fırsatlarla dolu olduğu gibi azımsanamayacak oranda zorlukların da bulunduğuna dikkat çekti.

Bilim ve teknoloji devriminde yeni turun başladığını, sınai dönüşümün dinamizminin tedricen ortaya çıktığını ve üretim verimliliği ile ekonomik ve sosyal kalkınma için yeni bir alan açıldığını söyleyen Xi, aynı zamanda ticari korumacılık ve zorbalığın baş göstererek uluslararası ticareti ve yatırımı olumsuz etkilediğini, dünya ekonomisi üzerindeki aşağı yönlü baskının arttığını ifade etti.

İşletmelerin güveni, piyasaların da canlılığı koruması gerektiğini kaydeden Xi, toplantıya katılan iş dünyası temsilcilerinin, fırsatları yakalayıp zorlukları göğüslemeye ve kendi avantajlarını geliştirmeye devam ederek, BRICS ekonomik işbirliğine aktif olarak katılıp ekonomik büyümeye ve istihdama somut katkılarda bulunmalarını umduğunu dile getirdi.

Xi Jinping, Çin'in gelişmesinin dünya için bir fırsat olduğunu vurguladı.

Dışa açılma boyutunu genişletme konusundaki kararlılıklarının değişmediğini belirten Xi, Çin'in, piyasalarını dışa daha da açacağını, ithalatı genişleteceğini, iş ortamını sürekli iyileştireceğini ve işletmeler için daha iyi gelişme koşulları yaratacağını ifade etti.

Xi, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşasında yeni ve kaliteli gelişme aşamasına girildiğini, girişimcilerin bu fırsatı iyi değerlendirip daha fazla işbirliği sonucu elde etmelerini arzuladığını da sözlerine ekledi.

Kapanış törenine Brezilya Devlet Başkanı Bossonaro, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Güney Afrika Cumhurbaşkanı Rama Fosa'nın yanı sıra BRICS iş dünyasından yaklaşık 600 kişi katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor