Çin ve Brezilya Cumhurbaşkanları bir araya geldi

2019-11-14 10:08:32

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Brezilya'nın başkenti Brasilia'da Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro ile bir araya geldi.


Xi, görüşmede, Çin ve Brezilya'nın dünyanın iki önemli yeni yükselen piyasası olduğuna dikkat çekerek, iki ülkenin ortak çıkarlara sahip olduklarının altını çizdi.


Xi Jinping, iki tarafın piyasalarını birbirlerine açmaları, tarım, demir ve ham petrol gibi temel ürünlerin çift yönlü ticareti için uzun vadeli, doğrudan ve istikrarlı tedarik kanallarının kurulması gerektiğini söyledi.


Çinli işletmelerin Brezilya'da altyapı tesisleri inşasına katılmalarını ve kapsamlı bağlantıyı güçlendirmelerini desteklediklerine dikkat çeken Xi Jinping, dijital ekonomi, yeni nesil haberleşme, malzeme bilimi, biyolojik teknoloji gibi alanlarda Brezilya ile işbirliğinin yanı sıra kültürel değişimi de güçlendirmeye hazır olduklarını belirtti.Çin ve Brezilya tarafından ortaklaşa geliştirilen yerküre kaynakları uydusunun yakında başarıyla fırlatılmasını temenni ettiklerini belirten Xi, Brezilya'nın yağmur ormanlarını korumak için harcadığı çabalara da destek verdiklerini dile getirdi.


Xi, Çin ve Latin Amerika ülkeleri arasındaki kapsamlı işbirliğinin güçlendirilmesinde Brezilya'nın rolünün büyük olduğunu, iki ülkenin çok taraflılık, dışa açık dünya ekonomisi ve yeni yükselen piyasaların yasal çıkarlarının korunması hususlarında ortak çaba harcaması gerektiğini vurguladı.


BRICS Zirvesi'ne de değinen Cumhurbaşkanı Xi,  zirvenin başarıyla tamamlanması için Brezilya ile birlikte adım atacaklarını sözlerine ekledi.


Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, Brezilya ile tesis ettiği güven ve dostluk temellerinden dolayı Çin'e müteşekkir olduklarına işaret etti.


Bolsonaro, çeşitli alanlarda Çin ile işbirliğine uzun vadeli bakış açısıyla yaklaştıklarını kaydederek, geleneksel dostluk ilişkilerini derinleştireceklerini ve böylece iki ülkenin halklarına mutluluk getireceklerini belirtti.


Görüşmenin ardından, iki liderin huzurunda çok sayıda işbirliği belgesi imzalandı.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor