Çin: ABD'nin yanlış hareketleri İran nükleer krizinin ana nedenleri

2019-11-12 19:17:45 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD'nin tek taraflı olarak İran nükleer anlaşmasından çekilmesinin ve İran'a aşırı baskı uygulamasının mevcut İran nükleer krizine yol açan temel nedenler olduğunu belirtti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) dün, İran'ın nükleer faaliyetleriyle ilgili 3 aylık denetim raporu yayımlayarak, İran'ın Fordo tesislerinde yeniden uranyum zenginleştirmeye başladığını doğruladı. Ayrıca, Japonya, İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakanları ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de ortak bir bildiri yayımlayarak, İran'ın bu kararından kaygı duyduklarını belirtti.

Geng Shuang, günlük basın toplantısında konuyla ilgili bir değerlendirmede bulundu.

Geng, “ABD, söz konusu yanlış hareketlerine derhal son vererek, gerginliğin yumuşatılması amacıyla olumlu koşullar yaratmak için diplomatik adımlar atmalı. Başta AB ve İran olmak üzere, anlaşmanın tarafları soruna temkinli yaklaşarak, anlaşmanın tam ve etkili şekilde uygulanmasını sağlamalı. Taraflar, anlaşmazlıkların İran nükleer anlaşması çerçevesinde çözülmesini sağlamalı” şeklinde konuştu.

Çin'in, UAEA'nın sorumluluklarını objektif bir şekilde yerine getirmesini desteklediğini vurgulayan Sözcü, İran nükleer sorununun siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi için bütün taraflarla birlikte ortak çaba harcamaya devam edeceklerini ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor