Yunanistan Cumhurbaşkanı, Çinli mevkidaşı onuruna akşam yemeği verdi

2019-11-12 11:41:26

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ve eşi Vlassia Pavlopoulou, dün Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan onuruna akşam yemeği tertipledi.

Yemek öncesinde iki ülkenin milli marşları çalındı.

Prokopis Pavlopoulos, Yunan hükümeti ve halkı adına Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan'ı memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti.

Pavlopoulos, iki eski medeniyet olarak Çin ve Yunanistan arasındaki dostluğun uzun bir geçmişe dayandığına işaret etti.

Gerçek medeniyetler arasında çatışmaların bulunmadığının altını çizen Yunanistan Cumhurbaşkanı, onların uyum içinde yaşayarak insanoğlunun barışına ve kalkınmasına katkıda bulunduğunu belirtti.

Bu alanda Çin'in bir örnek oluşturduğuna dikkat çeken Pavlopoulos, Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifi ve Çin-Doğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Mekanizması aracılığıyla Çin'in hem Yunanistan'a hem de Avrupa'ya sıkı bir şekilde bağlandığını dile getirdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ise, Batılı medeniyetlerin kaynağı olan Yunanistan'ın insanlığın ilerlemesi üzerinde silinemez etkiler yarattığını söyledi.

Çin-Yunanistan diplomatik ilişkilerinin kurulmasından bu yana geçen 47 yılda, iki ülkenin birbirine saygı ve anlayış göstererek birbirlerinin çekirdek çıkarları ve kritik meselelerde karşılıklı destek sağladıklarına işaret etti.

Büyük Yunan halkının Olimpiyat Oyunları'nı yarattığını dile getiren Çin Cumhurbaşkanı Xi, Olimpiyatların “daha hızlı, daha yüksek ve daha güçlü” mottosunun Çin-Yunanistan ilişkilerinde de geçerli olduğunu belirtti.

Xi, iki ülke arasındaki somut işbirliği ve medeni diyaloğun küresel barışa ve ortak refaha da yeni katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor