Xi Jinping, Pire Limanı'nı ziyaret etti

2019-11-12 10:13:18

Yunanistan ziyaretini sürdüren Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile beraber iki ülke arasındaki işbirliğinin simgesi olan Pire Limanı'nı ziyaret etti.


Çin Denizcilik Grubu'na (COSCO) bağlı bir şirket 2009 yılında Pire Limanı'ndaki konteyner terminalini işletme hakkını satın aldı. COSCO, 2016 yılında ise limanın hisselerinin çoğunluğunu satın alarak limanın işletmesini devraldı.


Proje, şimdiye kadar yerel halka doğrudan ve dolaylı olarak 10 bin iş fırsatı sağladı. Liman, Akdeniz'in en büyük deniz limanı ve dünyanın en hızlı gelişen konteyner limanlarından biri konumunda.


Xi ve eşi Peng Liyuan, Yunanistan Başbakanı ve eşi ile beraber Pire Limanı'nı ziyaretlerinde, ellerinde Çin ve Yunanistan bayrakları sallayan Çinli ve Yunan işçiler tarafından sıcak bir şekilde karşılandı.  


Limanı ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Xi Jinping, limanda gördüklerinin Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol inisiyatifinin bir masaldan ibaret olmayıp, başarılı bir uygulama ve parlak bir gerçek teşkil ettiğini gösterdiğini söyledi.


Pire Limanı'nın, Çin ve Yunanistan'ın çifte kazanca dayalı işbirliğinin başarılı bir örneği olduğuna dikkat çeken Xi, projenin geleceğinin son derece parlak olduğunu ve projeden elde edilen meyvelerin ise iki ülkenin halklarına ve bölgedeki tüm halklara yarar getireceğine inandıklarını kaydetti.


Kyriakos Mitsotakis ise, Çin'in borç krizine maruz kalan Yunanistan'a yardım eli uzattığının altını çizerek, Pire Limanı projesinin karşılıklı yarara dayandığını ve Yunanistan'ın ekonomik iyileşmesi ile sosyal kalkınmasına kuvvet kattığını söyledi.


Mitsotakis, Çin ile el ele vererek, projeyi daha da güçlendirip, Kuşak ve Yol işbirliğinin örnek projesi haline getirmeye hazır olduklarını belirtti.


Pire Limanı'nda çalışan Çinli ve Yunan işçiler de projeye katılmaktan büyük gurur ve mutluluk duyduklarını, geleceğe ümit dolu gözlerle baktıklarını dile getirdiler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor