Hong Konglu siyasetçiye yönelik saldırı şiddetle kınandı

2019-11-08 10:36:16 CRI

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Hong Kong ve Macao İşleri Ofisi dün, Hong Kong Yasama Konseyi Üyesi Junius Ho'ya düzenlenen saldırıyı kınadığını açıkladı.


Ofis Sözcüsü Xu Luying dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Yasama Konseyi Üyesi Junius Ho'nun önceki gün sabah saatlerinde, Tuen Mun bölgesinde parlamento seçimleri için düzenlenen bir kampanya sırasında destekçi gibi davranan bir kişinin saldırısına uğradığını anımsattı.


Saldırganın Junius Ho'yu göğsünden bıçaklamaya çalıştığını ifade eden Xu, Ho'yu sol göğsünden yaralayan saldırganın ayrıca Ho'nun iki meslekdaşını da yaraladığını aktardı.


Sözcü, “Herkesin gözü önünde, vatansever bir meclis üyesi adayına suikast gerçekleştirmeyi hedefleyen söz konusu eylem şoke edici. Bu eylem, sadece insanların can güvenliğine zarar veren ciddi bir suç değildir; aynı zamanda bariz bir seçim şiddetidir” ifadesini kullandı.


Sözcü, yaşanan bu olaydan büyük öfke duyduklarını, eylemi şiddetle kınadıklarını ve yaralanan Ho ile meslekdaşlarına geçmiş olsun dileğinde bulunduklarını ifade etti.


Xu, az sayıda şiddet yanlısının son günlerde yol kapatma, kundaklama ve emniyet güçlerine saldırma gibi şiddet girişimlerini sürdürdüğünü kaydetti. Protestocuların Hong Kong'daki Çin sermayeli şirketler ile Xinhua Haber Ajansı'nın Asya-Pasifik Bürosu'na saldırdıklarını hatırlatan Xu, şiddet yanlılarının ayrıca farklı fikirlere sahip kişileri darp ettiğini veya bu kişilere sözlü tacizde bulunduğunu, seçim adayları ile kampanya ekiplerini ve onları destekleyen seçmenleri de tehdit ettiğini vurguladı.


Xu, “Şiddet yanlıları şimdi girişimlerini daha da tırmandırıp, şiddet karşıtı vatansever meclis üyelerine direkt zarar vererek, tehdit yoluyla seçim sonucunu etkileyip, iktidarı devirmeyi hedefliyorlar. Aşırıcı şiddet eylemleri hiçbir toplum tarafından kabul edilmez. Hong Kong idaresi ve yasama kuruluşları şiddet olaylarını durdurup, eylemcileri cezalandırma sorumluluklarını beraber üstlenecek. Hong Kong'un bütün kesimleri de şiddet olaylarına karşı çıkarak, hukukun üstünlüğünü koruyacaktır. Seçimler, adil, güvenli ve düzenli bir ortamda yapılmalı” şeklinde konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor