Li Keqiang, Macron'la görüştü

2019-11-07 10:11:26 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün, Beijing'de Çin'e ziyarette bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la görüştü.


Li görüşmede, Çin ve Fransa'nın BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve dünyanın önemli ekonomileri olarak, karşılıklı yarar ile ortak kazanca dayalı işbirliğini gerçekleştirmesinin hem iki taraf, hem Çin-Avrupa işbirliği, hem de bütün dünya için faydalı olduğuna işaret etti.


Li, şu an uluslararası durumun karmaşık olduğu bir zeminde, Çin ile Fransa'nın stratejik iletişimi güçlendirmesinin, somut işbirliğini genişletmesinin, kültürel ve beşeri iletişimi yoğunlaştırmasının dünyaya olumlu sinyaller vereceğinin altını çizdi.


Çin ile Avrupa Birliği (AB) arasında coğrafi işaretler mevzuatına ilişkin müzakerelerin tamamlandığına işaret eden Li, Çin-AB yatırım anlaşmasıyla ilgili görüşmelerde de bir an önce olumlu sonuç alınmasını umduğunu söyledi.


Li Keqiang konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Fransa'yla serbest ticaret ile çok taraflılığı daha iyi bir şekilde savunmak üzere Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) reformları konusundaki tutum eşgüdümünü güçlendirmeye hazırız. Nükleer enerji, havacılık ve üçüncü piyasa gibi önemli alanlardaki işbirliğini derinleştirerek, daha fazla nitelikli projenin hayata geçirilmesini hızlandıracağız. Çin ayrıca, iklim değişikliği ile mücadele konusunda verdiği taahhütleri yerine getirerek, Fransa ile AB'yle bu konudaki diyalog ve işbirliğini pekiştirmeye hazır”


Emmanuel Macron ise, şu an Fransa ile Çin arasındaki ilişkilerin güçlü bir şekilde geliştiğine dikkat çekti.


Macron, ziyareti sırasında iki ülkenin nükleer santral, tarım ürünleri, gıda, havacılık ve kültür endüstrisi gibi alanlarda birçok somut sonuca vardığını ve yeni aşama için yol haritası belirlediğini anımsattı.


Macron, “Fransa, Çin'le üst düzey temasları güçlendirerek, ekonomi, ticaret, kültür, turizm ve üçüncü piyasa gibi alanlardaki somut işbirliğini derinleştirmeye hazır. Fransa ile Çin, DTÖ reformları, iklim değişikliğiyle mücadele ve canlıların çeşitliliği gibi sorunlarda eşgüdümü güçlendirerek, çok taraflılığı ve serbest ticareti beraber savunacak” şeklinde konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor