Yorum: Çin dışa açık dünya ekonomisi inşasına güç katıyor

2019-11-05 16:46:46 CRI

Liang Xinwen-CRI Haber Merkezi

İkinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE), Shanghai kentinde başladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping fuarın açılışında bir konuşma yaptı.

Xi konuşmasında, ekonomik küreselleşme sürecinin ilerletilmesine ilişkin önerilerde bulunmanın yanı sıra, Çin'in daha yüksek seviyeli bir dışa açılma için alacağı önlemleri açıkladı.

Çin, büyük bir ülke olmanın getirdiği sorumlulukları üstlenerek, dışa açık bir dünya ekonomisi kurulması çabalarına daha fazla güç katmaya devam edecek. Dışa açılma, çağdaş Çin'in en çok öne çıkan özelliklerinden biri. Ayrıca, uluslararası ithalat fuarına ev sahipliği yapmak, Çin'in piyasasını dünyaya açma konusunda attığı önemli bir adım.

Cumhurbaşkanı Xi geçen yıl düzenlenen fuarda, Çin'in dışa açılmayı genişletmek üzere alacağı beş maddelik önlemi açıklamıştı. Xi ayrıca, Shanghai'nin de dışa açılmasına ilişkin üç maddelik öneri ileri sürmüştü.

Xi, bir sene sonra yine CIIE'nin açılışında yaptığı konuşmada, söz konusu önlemlerin hayata geçirilmesi ile ilgili süreç hakkında bilgi verdi. Shanghai Serbest Ticaret Pilot Bölgesi'nde Lingang adlı yeni bir bölüm kurulmasından, yabancı şirketlere Çin piyasasına girişlerinde eşit muamele uygulanması gibi önlemleri aktardı. Söz konusu önlemlerin tek tek yerine getirilmesi, Çin'in sözünü tutan sorumlu bir ülke imajını bütün dünyaya gösterdi.

Öte yandan, Xi, Çin ile diğer ülkeler arasında belirlenen 98 işbirliği projesinden 23'ünün tamamlandığını vurgulayarak, söz konusu projelerin 47'sinde olumlu ilerlemeler kaydedildiğine dikkat çekti.

Son yıllarda korumacılık ve tek taraflılığın yayılmasının etkisiyle ekonomik küreselleşme de bazı engellerle karşı karşıya geldi. Uluslararası toplum, “dünya ekonomisindeki bu gidişatı doğru bir şekilde nasıl karşılanacak?” veya “artan dar boğazdan nasıl çıkılacak?” gibi sorulara cevap bulmak üzere aktif bir arayış içinde.

Cumhurbaşkanı Xi buna ilişkin olarak, 2017 Dünya Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmada, “Ekonomik küreselleşmeye tamamen itiraz edilmemeli” demişti. 1. CIIE'de ise, “Ekonomik küreselleşme engellenemez bir tarihsel genel eğilim” şeklinde konuşmuştu. Xi bugün 2. CIIE'de yaptığı konuşmasında da, “Engeller ve tehditler bulunmasına rağmen, ilerleme eğilimi hiç kimse tarafından durdurulamaz” ifadesini kullandı.

Xi, bugünkü konuşmasında ayrıca, ülkelere küresel piyasayı daha da genişletme çağrısı yaptı. İşbirliğine, inovasyona ve paylaşıma dayalı dünya ekonomisini beraber inşa etme önerisinde de bulunan Xi, ayrıca el ele verilerek korumacılık ile tek taraflılığa kararlılıkla karşı çıkılması ve ticaret duvarlarının kaldırılması şeklinde fikirler ileri sürdü. Bütün bunlar, Çin'in dünya ekonomisindeki değişiklikleri göğüslemek amacıyla kendi çözüm fikrini ortaya koyarak, dünya ülkeleriyle beraber kalkınma konusundaki samimiyetini gösteriyor.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin, dışa açılan kapısını daha da açacağı taahhüdünde bulundu. Kısa süre önce sona eren ÇKP 19. Merkez Komitesi Dördüncü Genel Kurulu'nda, Çin'in işbirliği ve ortak kazanca dayalı dışa açılma sistemi inşasını hızlandırarak, küresel yönetişim sistemi reformuna ve inşasına katılacağının altı çizildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor