Li Keqiang'dan Doğu Asya işbirliğini doğru yörüngede tutma çağrısı

2019-11-05 10:23:58 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Tayland'ın başkenti Bangkok'ta 14. Doğu Asya Zirvesi'ne katıldı. Li, tüm taraflara Doğu Asya işbirliğini doğru yörüngede tutmak için çaba gösterme çağrısı yaptı.

Doğu Asya Zirvesi'nin Doğu Asya ve Asya Pasifik'e odaklanması gerektiğini belirten Li Keqiang, mevcut bölgesel işbirliği çerçevesinin korunup taraflar arasındaki işbirliğinin doğru yörüngede tutulması gerektiğini söyledi.

Açık dünya ekonomisi inşa etmek ve çok taraflılık ile serbest ticareti korumak için ortak çaba harcanması gerektiğini vurgulayan Başbakan Li, böylece ekonomik küreselleşmenin açıklık, kapsayıcılık, denge ve çifte kazanç istikametinde ilerletilebileceğinin altını çizdi.

Kalkınmaya öncelik verilerek ortak refah sağlamanın önemine dikkat çeken Li Keqiang, Çin'in ASEAN ile akıllı kent, dijital ekonomi, yapay zekâ ve e-ticaret alanlarındaki işbirliğini yoğunlaştırmaya hazır olduğunu kaydetti.

Geleneksel olmayan güvenlik işbirliğine değinen Başbakan Li, Çin'in bu ay terör karşıtı ortak tatbikat düzenleyeceğini dile getirdi.

Güney Çin Denizi konusundaki işbirliğinden da söz eden Li, Güney Çin Denizi Eylem Kuralları'nın (COC) ilk taslağıyla ilgili müzakerenin planlanan tarihte tamamlandığını ve ikinci okuma sürecinin başladığını ifade etti.

Başbakan Li, tarafların COC anlaşması hakkında 2021 yılı sonuna kadar ya da daha erken tarihte uzlaşma sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

Bölgedeki tarafların COC müzakerelerini bitirmek ve Güney Çin Denizi'nde barış ile istikrarı korumak için gereken bilgelik ve kabiliyete sahip olduğunu vurgulayan Li Keqiang, bölge dışındaki ülkelere de bölgedeki ülkelerin çabalarına saygı gösterip destek verme çağrısında bulundu.

Zirvede hazır bulunan liderler, yeni koşullarda karşılıklı güveni arttırarak işbirliğini genişletme ve sürdürülebilir kalkınmayı ilerletme mesajı verdi.

Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık anlaşmasına dair müzakerelerin de bir an önce sonuca bağlanarak bölgedeki ekonomik bütünleşme seviyesinin yükseltilmesi gerektiğine işaret edildi.

Liderler, Güney Çin Denizi meselesinde anlaşmazlıkların diyalog ve istişare yoluyla çözülerek bölgesel barış ve istikrarın korunmasını talep etti.

Zirvede “Sürdürülebilir Ortaklık Bildirisi” ile uyuşturucu kaçakçılığı ve sınır ötesi suçlarla mücadelenin yoğunlaştırılmasını öngören bildiri yayımlandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor