Xi Jinping CIIE'nin açılışında konuşuyor

2019-11-05 10:46:57 CRI

Xi Jinping CIIE'nin açılışında konuşuyor

İkinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE), Shanghai kentinde başladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping fuarın açılışında bir konuşma yaptı.


Ana teması “Yeni Çağda Geleceği Paylaşma” olarak belirlenen fuara, 150'den fazla ülke ve bölgeden 3 bini aşkın işletme katılıyor. Dünyanın 5 kıtasından katılımcı alan fuara bu sene ilk kez gelen katılımcılar, toplam katılımcıların üçte birini oluşturuyor.


40 az gelişmiş ülkenin de katıldığı fuarda, en büyük sergi alanına sahip ülkeler ise ABD, Japonya, Almanya, Güney Kore (Kore Cumhuriyeti), İtalya, Fransa, Avustralya, İsviçre ve İngiltere oldu. Yurt dışından gelen alıcıların sayısı da 7 bini aştı.


Öte yandan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Dünya Ticaret Örgütü Genel Sekreteri Roberto Azevedo açılışta hazır bulunuyor. Macron ve Azevedo da açılış töreninde söz alacak.


“İlk fuarda açıklanan dışa açılma önlemleri hayata geçirildi”

 

Xi Jinping, geçen yıl düzenlenen ilk ithalat fuarında açıklanan dışa açılma tedbirlerinin hayata geçirildiğini belirtti.


Geçen yılki fuar esnasında Çin ile diğer ülkeler arasında belirlenen 98 işbirliği projesinden 23'ünün tamamlandığını vurgulayan Xi, söz konusu projelerin 47'sinde olumlu ilerlemeler kaydedildiğine dikkat çekti.


Xi'nin işaret ettiği tedbirler kapsamında, Shanghai'deki pilot serbest ticaret bölgesinin genişletilerek, bölgede Lingang adlı yeni bir bölüm oluşturulması, ülke genelinde altı yeni pilot serbest ticaret bölgesi kurulması, yabancı girişimlerin Çin piyasasına girişi için negatif listenin azaltılması, Yabancı Yatırım Yasası çıkarılması,   ithalatın daha da genişletilerek tüketimin arttırılması ve vergi azaltılması gibi adımlar atıldı. Yabancı Yatırım Yasası, gelecek yıl 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek.


    “İnsanlığın çıkarlarına öncelik verilmeli”

Xi, dünya ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu sorunları hiçbir ülkenin tek başına çözemeyeceğini söyledi.


Xi, “Ülkelerin insanlık çıkarlarına öncelik verilmesi gerekiyor. Hiçbir ülke kendi çıkarlarını insanlığın çıkarları üstüne koymamalı. Ekonominin küreselleşmesi tarihi bir eğilim. Tarafların daha açık bir tavırla ve geniş önlemlerle küresel piyasayı beraber genişletmesi gerekir” diye konuştu.


“Birlikte açıklık ve işbirliğine dayalı bir dünya ekonomisi inşa edelim”

 

Xi konuşmasında, açıklık ve işbirliğine dayalı bir dünya ekonomisi oluşturulması çağrısında bulundu.


Dünya ülkelerinin ekonomilerinin birbiriyle kaynaşmasının genel bir eğilim olduğunun altını çizen Xi, anlaşmazlıklar ve sürtüşmeler karşısında istişare ile işbirliğinin en doğru yol olduğunu belirtti.


Xi, karşılıklık eşitlik uygulanması ve anlayış gösterilmesi durumunda çözülemeyecek hiçbir sorun kalmayacağını söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor