“RCEP görüşmelerinde büyük atılım kaydedildi”

2019-11-05 09:43:58 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta düzenlenen 3. Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) Liderler Toplantısı'na katıldı.

Li toplantıda yaptığı konuşmada, “RCEP'le ilgili görüşmeler yedi sene sürdü. Bugün, RCEP'e üye 15 ülke arasındaki görüşmelerin sona erdiğini resmen ilan ediyoruz. Bu, dünyanın en büyük nüfusuna, en zengin üye çeşitliliğine ve en büyük kalkınma potansiyeline sahip Doğu Asya Serbest Ticaret Bölgesi inşasında önemli bir atılım kaydedildiğini gösteriyor. Görüşmelerde bütün ilgili tarafların kaygıları göz önünde bulundurularak, bütün tarafların en büyük ortak talepleri ele alındı. Çin, Hindistan'la mevcut sorunları diğer taraflarla birlikte karşıklık anlayış ruhu temelinde çözmeyi sürdürmeye hazır. Hindistan'ın bir an önce anlaşmaya katılmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Toplantının ardından yayımlanan ortak bildiride, 15 RCEP üyesi arasında metin üzerinde yapılan ve piyasa girişine ilişkin sürdürülen müzakerelerin tamamlandığı ve anlaşmanın önümüzdeki yıl imzalanmasının güvence altına alınacağı kaydedildi.

RCEP, ASEAN'a üye 10 ülke tarafından 2012 yılında başlatıldı. Söz konusu ülkeler ile birlikte Çin, Japonya, Güney Kore, Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan'ın katıldığı müzakerelerde, tarife ve tarife dışı engellerin azaltılması yoluyla entegre bir piyasaya dayalı serbest ticaret anlaşmasına varılması amaçlanıyor.

 Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor