Çin ve Avustralya başbakanları bir araya geldi

2019-11-04 10:27:05 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün Bangkok'ta yapılan ASEAN Zirvesi sırasında, Avustralyalı mevkidaşı Scott Morrison'la 7. Çin-Avustralya Başbakanları Yıllık Görüşmesi'nde bir araya geldi.

Li Keqiang görüşmede, sağlıklı ve istikrarlı şekilde gelişen Çin-Avustralya ilişkilerinin sadece iki ülke halkına değil, bölge ile dünyanın istikrarına ve kalkınmasına fayda sağlayacağını belirtti.

Çin ile Avustralya arasında ne tarihten kalma bir düşmanlık duygusu, ne de temel çıkarlar bakımından çatışma bulunduğuna işaret eden Li, iki tarafın birbirini bir gelişme fırsatı olarak görmesinin önemine değindi. Li, Çin ile Avustralya'nın karşılıklı saygı ve eşitlik gibi ilkeler temelinde yapıcı iletişim ve işbirliği kurması, böylece ikili ilişkilerin normale dönme sürecini ilerletmesi gerektiğini ifade etti.

Li, “Çin ile Avustralya arasındaki işbirliği üçüncü taraflara zarar vermeyeceği gibi, üçüncü tarafları hedef almıyor ve üçüncü taraflardan da etkilenmeyecek” dedi.

Li, Avustralya'yla ticaret, enerji, finans, eğitim ve iklim değişikliğini göğüsleme gibi alanlarda iletişim ve işbirliğini hızlandırmaya devam ederek, ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı yönde gelişmesini ilerletmek için çaba harcayacaklarını kaydetti.

Scott Morrison ise, Çin'le ilişkilere büyük önem verdiklerini anımsatarak, ticaret, çevre, halklar arası iletişim ve eğitim gibi alanlardaki işbirliğinde alınan olumlu sonuçların iki ülkeye somut fayda getirdiğini söyledi.

Avustralya'nın egemen bir ülke olarak, Avustralya-Çin ilişkisi ile Avustralya-ABD ilişkisi arasında tercih yapmak zorunda olmadığını dile getiren Morrison, Çin'le bağımsız ilişkiler geliştireceklerine dikkat çekti.

Avustralya-Çin ilişkisinin sadece ticari temaslara dayanmadığını aktaran Morrison, “Avustralya ve Çin kapsamlı stratejik ortaklar olarak, iki taraflı konularda ve küresel alanlarda geniş çıkarlara sahip. Çin'le bütün alanlardaki iletişim ve işbirliğini yeniden başlatmayı bekliyoruz” şeklinde konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor