Li Keqiang, Guterres ile bir araya geldi

2019-11-03 20:22:17

Çin Başbakanı Li Keqiang, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bugün Tayland'ın başkenti Bangkok'ta bir araya geldi.


Başbakan Li Keqiang görüşmede, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan Çin'in küresel durumun karmaşık olduğu bir dönemde çok taraflılığı kararlılıkla desteklemeye, çekirdeğinde BM'nin bulunduğu küresel yönetişim sistemiyle uluslararası hukuk temelindeki küresel düzeni korumaya devam edeceğini belirtti.


Çin'in BM ile işbirliğini derinleştireceğini ve Guterres'in çalışmalarını desteklemeyi sürdüreceğini dile getiren Li, ilgili taraflarla birlikte 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ni hayata geçireceklerini söyledi.


İklim değişikliğiyle mücadele konusuna değinen Li Keqiang,  Çin'in gelişmekte olan bir ülke olarak üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmeye, “ortak ancak farklı sorumluluk” ilkesi doğrultusunda Paris Antlaşması'nın uygulanmasını sağlamaya hazır olduğunu söyledi.


Guterres ise, Çin'in çok taraflılığa dayalı küresel düzenin korunması, iklim değişikliğiyle mücadele çabalarının artırılması ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin yürütülmesine yaptığı katkıları övgüyle değerlendirdiklerine dikkat çekerek, Kuşak ve Yol inşasını desteklediklerini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor