Radikal göstericilerin Xinhua'nın Hong Kong ofisine saldırısına kınama

2019-11-03 16:07:17 CRI

Radikal göstericilerin Xinhua'nın Hong Kong ofisine saldırısına kınama

Hong Kong Gazeteciler Federasyonu ve Hong Kong Basın Yöneticileri Derneği tarafından dün yayımlanan bildirilerde, radikal göstericilerin Xinhua haber ajansının Hong Kong'daki bürosunu kundaklama girişimi şiddetle kınandı.

Hong Kong Gazeteciler Federasyonu'nun bildirisinde dün göstericilerin yasa dışı toplandığı, yolları tıkadığı; bir grup radikal eylemcinin de Xinhua ofis binasını molotof kokteylleri atarak ateşe verdiği, binanın duvarlarına sprey boyalarla hakaret içeren sözler yazdığı ve ön kapı ile pencereleri kırdığı ifade edildi.

Xinhua'nın Hong Kong bürosunun, ulusal bir basın kuruluşu olduğu ve Asya-Pasifik bölgesinden sorumlu bulunduğu belirtilen bildiride, bu tür eylemlerin ağır bir provokasyon olduğunun ve basın özgürlüğüyle ilgili yasaları hiçe saymak anlamına geldiğinin altı çizildi.

Bu tür radikal eylemlerin şiddetle kınandığı kaydedilen bildiride, Hong Kong polisinden eylemlere katılan kişilerin yakalanması ve basın organları ile mensuplarına güvenli bir ortamın kurulması talep edildi.

Hong Kong Basın Yöneticileri Derneği'nin bildirisinde ise maskeli ve siyah giyimli göstericilerin Xinhua binasına saldırısıyla ilgili gelişmelerin yakından takip edildiği belirtildi.

Basın kuruluşlarına yönelik tüm radikal eylemlerin şiddetle kınandığı dile getirilen bildiride, Hong Kong polisine gereğini yapması ve basın organlarının normal işleyişini koruması çağrısında bulunuldu.

Öte yandan, aynı gün Hong Kong Adası ve Kowloon gibi bölgelerde de şiddet eylemleri meydana geldi. Bu sabaha karşı 200'den fazla protestocunun tutuklandığı bildirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor