Li Keqiang: Doğu Asya toplantılarında çok taraflılığa odaklanılmalı

2019-11-03 15:07:23 CRI

Li Keqiang: Doğu Asya toplantılarında çok taraflılığa odaklanılmalı

Çin Başbakanı Li Keqiang, kısa süre içinde başlayacak Doğu Asya toplantılarında faydacı işbirliği, çok taraflılık ve serbest ticaret konularına odaklanma çağrısı yaptı.

Dün Tayland'ın başkenti Bangkok'a ulaşarak resmi ziyaretine başlayan Başbakan Li, ziyareti esnasında 22. Çin-ASEAN (10+1) Liderler Toplantısı, 22. ASEAN-Çin, Japonya ve Güney Kore (10+3) Liderler Toplantısı ile 14. Doğu Asya Zirvesi'ne de katılacak.

Li, Bangkok Suvarnabhumi Havalimanı'nda yaptığı konuşmada, küresel ekonominin aşağı yönlü baskısı ve belirsiz unsularla karşı karşıya bulunan ülkelerin karşılıklı fayda ve çifte kazanç elde etmek için işbirliği yolunu takip etmeleri gerektiğini belirtti.

Başbakan Li, Bangkok'ta düzenlenecek söz konusu toplantılarda, çok taraflılık ve serbest ticaret, faydacı işbirliği, bölgeseli istikrar ile refah ve ve daha yüksek seviyeli bölgesel ekonomik ortaklığın kurulmasına odaklanılmasını umduklarını ifade etti.

Havalimanında Tayland Başbakan Yardımcısı Somkid Jatusripitak tarafından karşılanan Li, Çin ve Tayland'ın yakın ve dostane ilişkileri bulunan komşu ülkeler olduklarını, ikili ilişkilerin istikrarlı gelişmeyi koruduğunu dile getirdi.

“Ziyaretimle dostluğumuzu güçlendirmeyi, karşılıklı fayda sağlayan işbirliğini derinleştirmeyi ve ilişkilerimizi daha da sıkılaştırmayı ümit ediyorum.” diyen Li Keqiang, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığının yeni meyveler vereceğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor