Çin Başbakanı'ndan SİÖ işbirliğini yoğunlaştırma çağrısı

2019-11-03 14:42:18 CRI

Çin Başbakanı'ndan SİÖ işbirliğini yoğunlaştırma çağrısı

Çin Başbakanı Li Keqiang, Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) üye ülkelerine güvenlik, ticaret, bağlanırlık, inovasyon ve kalkınma başarılarını paylaşma gibi alanlarda işbirliğini yoğunlaştırma çağrısı yaptı.

Li Keqiang, dün Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te SİÖ Başbakanlar Konseyi'nin 18. Toplantısı'na katıldı.

Toplantıda yaptığı açıklamada SİÖ'nün son 18 yıldaki sağlam gelişimini takdirle değerlendiren Li, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in geçen haziran ayında düzenlenen Bişkek Zirvesi'nde SİÖ üyelerinin kader ortaklığının kurulmasını önerdiğini hatırlattı.

Dünyada belirsizlikler ve istikrarsız unsurların arttığını ve ekonominin aşağı yönlü baskı ile karşı karşıya bulunduğunu belirten Li, SİÖ üyelerinin dayanışma ve karşılıklı güveni koruyup, Bişkek Zirvesi'nde varılan mutabakatları yerine getirerek işbirliğini güçlendirmeleri gerektiğini ifade etti.

Güvenlik işbirliğine de değinen Başbakan Li, ekonomik ve sosyal kalkınma için sağlam bir ortam oluşturmak amacıyla, SİÖ üye ülkelerini bölgesel terörizmle mücadele kuruluşlarının tesisini ilerletmeye, SİÖ çatısı altında uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele mekanizması kurmaya ve dini aşırıcılıkla mücadele hususunda ortaklaşa önlem almaya çağırdı.

Başbakan Li, üye ülkelerin dışa açılma boyutunu genişletmeleri, Dünya Ticaret Örgütü'nün merkezinde olduğu çok taraflı ticaret sistemini korumaları ve daha açık bir dünya ekonomisi inşa etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Li, bölgesel ticaret ve yatırımın kolaylaştırılması ve Kuşak ve Yol inisiyatifinin örgüte üye ülkelerin kalkınma stratejileriyle kaynaştırılması için çabaların artırılmasını istedi.

Li Keqiang, SİÖ'ye üye ülkeler arasındaki bağlanırlığın inşası, ticari değişimlerin ve ticaret hacminin artırılması gerektiğini de ifade etti.

SİÖ işbirliğinin kritik bir gelişme dönemine girdiğini vurgulayan Başbakan Li, Shanghai Ruhu'nun devam ettirilmesi, bölgesel ve küresel barış, istikrar ile refaha yeni katkılar yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Li'nin yanı sıra Özbekistan, Rusya, Kazakistan ve Kırgızistan'ın başbakanları ile Pakistan, Hindistan ve gözlemci ülkelerin temsilcileri de toplantıya katıldılar.

Katılımcılar, çok taraflılık ile serbest ticaret sisteminin korunması, işbirliği potansiyelinin ortaya çıkarılması, terörle mücadelenin yoğunlaştırılması ve bölgedeki istikrar ile refahın sağlanması için ortak çaba harcayacaklarını belirttiler.

Toplantının ardından Li ve diğer üye ülkelerin başbakanları ortak bir bildiri ile ekonomi, ticaret, demiryolu ve dijital ekonomi gibi alanları kapsayan işbirliği belgelerini imzaladılar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor