Başbakan Li, Özbekistan ve Rusya liderleriyle bir araya geldi

2019-11-02 15:12:14

Orta ve Doğu Asya turuna devam eden Başbakan Li Keqiang, dün Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ile bir araya geldi.


Li Keqiang görüşmede, Çin ve Özbekistan'ın iyi komşuluk ilişkilerini sürdürdüğüne dikkat çekerek, Özbekistan'ın kendi şartlarına göre seçtiği kalkınma yolunu destekleyeceklerini ifade etti.


Çin'in Özbekistan ile kalkınma deneyimlerini paylaşmaya hazır olduğuna işaret eden Başbakan Li, Özbekistan ile kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin özünü zenginleştireceklerini ve altyapı inşası, enerji, sivil havacılık, turizm ve kültür alanlarında işbirliğini pekiştireceklerini söyledi. 


Li Keqiang, Özbekistan'ın Shanghai İşbirliği Örgütü Başbakanlar Konseyi'nin 18. Toplantısı'na ev sahipliği yapmasını desteklediklerini vurgulayarak, ilgili taraflarla birlikte toplantının başarılı geçmesini sağlamaya, böylece bölgede ve tüm dünyada barış ile istikrarın korunmasına katkıda bulunmaya hazır olduklarını ifade etti.


Li Keqiang ve Aripov'un huzurunda ticaret, yatırım, teknoloji, bilim ve gümrük alanlarını kapsayan çok sayıda işbirliği belgesi imzalandı.


Başbakan Li Keqiang, aynı gün Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev ve Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev ile de bir araya geldi.


Li Keqiang Medvedev ile yaptığı görüşmede, Çin ve Rusya'nın kapsamlı stratejik ortaklar ve SİÖ'nün önemli üyeleri olduklarını belirtti.


Başbakan Li, Çin'in Rusya ile küresel işlerde stratejik koordinasyonu güçlendirmek, bölgesel ve küresel barış, istikrar ve refahı birlikte korumak için çaba göstereceğini belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor