Yang Jiechi: Daha dengeli bir uluslararası düzen kuruluyor

2019-11-01 20:50:31 CRI

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Dış İlişkiler Çalışma Komitesi Genel İşler Ofisi Başkanı Yang Jiechi, bugün Beijing'de düzenlenen 2019 Beijing Forumu'nun açılış törenine katıldı.

Yang, törende yaptığı konuşmada, günümüz dünyasında daha dengeli bir uluslararası düzenin kurulmakta olduğunu; daha açık, kapsamlı, dengeli ve çifte kazanç getiren bir küresel ekonominin inşasına engel olunamayacağını belirtti.

Çeşitli medeniyetlerin temasları, birbirinden öğrenmesi, birbirine karşı açık ve hoşgörülü olması yönündeki uluslararası uzlaşının sarsılmayacağını vurgulayan Yang, hegemonyanın uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesini durduramayacağını, ticari korumacılık ve tek taraflılığın ise dünya ülkelerinin dışa açılma boyutunu genişletme ve çok taraflılığı koruma kararlılığını değiştiremeyeceğini kaydetti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in önerdiği insanlığın kader ortaklığı kavramının, dünyanın geleceğine ışık tuttuğunu belirten Yang, şu an tüm ülkelerin, dünya barışı ile refahı için el ele çalışması gerektiğini ifade etti.

Yang, Çin'in gelişmesinden memnuniyetsizlik duyan bazı şahısların, Çin'in kalkınma yolu ile iç ve dış politikalarına yönelik mesnetsiz suçlamalarının, uluslararası toplumun desteğini kazanamayacağını söyledi.

Yang Jiechi, Çin'e özgü sosyalizm yolunu izlemeye devam eden Çin yönetiminin, dünyada barış, refah ve kalkınma için yeni katkılarda bulunacağını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor