Başbakan Li Keqiang Özbekistan'da

2019-11-01 20:29:05 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, Özbekistan'da düzenlenecek Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Başbakanlar Konseyi'nin 18. Toplantısı'na katılmak üzere öğleden sonra Taşkent'e gitti.

Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov'un daveti üzerine ülkeye ziyarette bulunan Li, havaalanında Aripov tarafından karşılandı.

Başbakan olarak ilk defa Özbekistan'ı ziyaret eden Li, havaalanında yaptığı açıklamada, iki ülkenin liderlerinin çabalarıyla ilişkilerin sıkılaştırıldığını belirtti.

Li Keqiang, Özbekistan'la her alandaki işbirliğinin derinleştirilmesi ve kapsamlı stratejik dostluk ilişkisinin daha yüksek bir seviyeye taşınması için ülkenin liderleriyle fikir alışverişinde bulunacağını ifade etti.

Başbakan Li, karmaşık uluslararası durumla karşı karşıya bulunan SİÖ'nün, Asya'da güvenlik ile istikrarın sağlanması ve örgüte üye ülkelerin ekonomik kalkınmasının hızlandırılması gibi hususlarda önemli rol oynadığını kaydetti.

Geçen haziran ayındaki Bişkek Zirvesi'ne de değinen Li, zirvede varılan uzlaşmaların yerine getirilmesi için ilgili taraflarla ortaklaşa çabalamaya hazır olduklarını belirtti.

Li Keqiang, SİÖ Başbakanlar Konseyi'nin 18. Toplantısı'nda Shanghai Ruhu'nun devam ettirilip, ticaret ve yatırımın kolaylaştırılmasını ve dostane ve karşılıklı fayda odaklı işbirliğinin ilerletilmesini beklediklerini dile getirdi.

Çin Başbakanı, ziyareti sırasında Aripov'un yanı sıra Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev'le de bir araya gelecek.

Bununla beraber, SİÖ'ye üye ülkelerin başbakanları, toplantıda örgütün ilerleyen dönemdeki işbirliğini ele alıp, çeşitli işbirliği belgelerine imza atacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor