Çin'den İngiltere'ye Hong Kong tepkisi

2019-11-01 20:05:00

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İngiltere hükümetinin kısa süre önce yayımladığı belgede Hong Kong ile ilgili yanlış iddialar ortaya koymasına kararlılıkla karşı çıkıldığı ifade edildi.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Hong Kong'un anavatana kavuşmasından bu yana “bir ülke, iki sistem” ve “Hong Kong'un Hong Konglular tarafından yönetilmesi” ilkeleri ile yüksek özerklik politikalarının etkin şekilde hayata geçirildiğini, bunun önyargısız hiçbir tarafın yalanlayamayacağı bir gerçek olduğunu söyledi.


Çin'in “bir ülke iki sistemi”, ulusal egemenliğini ve Hong Kong'da uzun vadeli istikrar ile refahı koruma iradesinin tam olduğuna dikkat çeken Sözcü, Hong Kong'la ilgili meselelerin Çin'in iç işleri olduğunu, herhangi bir ülke, örgüt ve şahsın karışma hakkının bulunmadığını belirtti.

Sözcü Geng, “Hong Kong, Çin'e aittır. İngiltere tarafını gerçekleri görmeye, Çin'in egemenliğine saygı göstermeye, ilgili raporları yayımlamayı durdurmaya ve herhangi bir biçimde Hong Kong'un işlerine karışmamaya çağırıyoruz.” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor