Çin yaşlılara daha kaliteli sağlık hizmeti sunuyor

2019-11-01 19:11:26

Çin hükümeti, bugün yaşlılara yönelik sağlık hizmetleri sistemini iyileştirmeyi öngören bir belge yayımladı. Bu, söz konusu sistemle ilgili ilk resmi kılavuz belge niteliğinde.


Çin nüfusunun yaşlanma süreci hızlanıyor. Verilere göre, Çin'de günlük yaşamını tek başına idame ettirme kabiliyetinden tamamen veya kısmen yoksun olan yaşlı bireylerin sayısı 40 milyonu aştı.


Yaşlıların kaliteli sağlık hizmetine olan gereksinimleri aciliyetini koruyor. Yeni yayımlanan belgede nüfusun yaşlanması sorununa karşılık uzun vadeli tedbirler ortaya koyuldu.


Belgeye göre, 2022 yılına kadar yaşlılara yönelik sağlık hizmetleriyle alakalı sistem, standart ve kurallar temelde belirlenecek, yaşlılara sağlık hizmeti veren kurum sayısında gözle görülür artış olacak. Bu kurumlardaki kadro güçlendirilecek, hizmet kalitesi artırılacak. Kırsal ve kentsel kesimleri kapsayan yaşlılara yönelik sağlık hizmetleri sisteminin temeli atılacak.


Belgede ayrıca sağlık eğitimi, önleyici bakım, hastalıkların teşhis ve tedavisi, rehabilitasyon, uzun dönemli bakım ve darülaceze hizmetleri olmak üzere 6 konuda somut tedbirler belirlendi.


Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Yaşlıların Sağlığı Dairesi Başkanı Wang Haidong, basına verdiği demeçte, 2022 yılına kadar 2'inci düzey ve üzeri tam teşekküllü hastanelerdeki geriatri bölümü oranının yüzde 50'nin üstüne çıkarılacağına dikkat çekti.


Wang'ın ifadelerine göre, 2022'ye kadar tam teşekküllü hastanelerin yüzde 80'inden fazlası yaşlılara daha iyi tedavi sağlayan kuruluşlar haline getirilecek. Kamu sağlık kuruluşlarında yaşlılara ayrılan yatak sayısı da toplam yatak sayısının yüzde 30'unu aşacak.   Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor