Çin: Asya-Pasifik'e füze konuşlandırılmasını oturup izleyemeyiz

2019-11-01 12:01:07

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, ABD'nin Asya-Pasifik bölgesine orta menzilli füze konuşlandırmasına karşı çıktıklarını söyledi.

Wu Qian dün Beijing'de yaptığı açıklamada, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması'ndan (INF) çekilmesinin, tek taraflılık ve uluslararası sorumluluktan kaçmayla açıklanabileceğini ve bunun küresel stratejik dengeyi olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Wu, ABD'yi Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması'ndan vazgeçerek tek taraflı askeri avantajlar kazanmaya çalışmakla suçladı.

ABD'nin Asya Pasifik bölgesinde orta menzilli füze konuşlandırmayı planladığı belirtiliyor.

Bu konuyu da değerlendiren Wu Qian “ABD'nin bu girişimine kesinlikle karşı çıkıyoruz. ABD gelen eleştirilere kulak tıkarsa, Asya Pasifik ülkelerinin güvenliğine ve bölgesel barışa ciddi zarar verecek” ifadesini kullandı.

Wu Qiang, “Çin ordusu böyle bir durumda boş oturup izlemeyecektir. ABD'nin Asya-Pasifik ülkelerine kara tabanlı orta menzilli füze yerleştirmesine izin vermeyecektir” ifadesini kullandı.

Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu da geçen hafta Beijing'de katıldığı bir forum sırasında yaptığı açıklamada, ABD'nin INF Antlaşması'ndan çekilmesini kınayarak, bu adımın Rusya ve Çin'i hedef aldığını söylemişti. Şoygu, ABD'nin Avrupa ve Asya'da füze konuşlandırma ihtimali konusunda uyarıda bulunmuştu.

ABD, Rusya'yı anlaşmayı ihlal etmekle suçlayarak 2 Ağustos'ta INF'den resmen ayrıldı ve 19 Ağustos'ta daha önce yasaklanan ilk füze testini yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor