Li Keqiang: Dışa açılmak bir cesaret işidir

2019-11-01 11:42:13

Çin Başbakanı Li Keqiang, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te yapılacak Shanghai İşbirliği Örgütü Başbakanlar Konseyi 18. Toplantısı'na katılmadan önce Özbekistan medyasına “Açık İşbirliği ve Ortak Kalkınma” başlıklı bir makale yazdı.

Li Keqiang, dün yayımlanan makalede, Çin Başbakanı olarak ilk kez Özbekistan'ı ziyaret edeceğini ve hem bu ziyaret hem de toplantı nedeniyle büyük beklentiler içerisinde olduğunu ifade etti.

Çinlilerin gözünde Özbekistan'ın dost bir komşu ve işbirliği ortağı olduğunu hatırlatan Li Keqiang, Çin'in Batı Han Hanedanı (MÖ202-MS220) döneminde Çinli elçi Zhang Qian'ın bu topraklara geldiğini, halklar arasındaki dostluğun eski İpek Yolu boyunca uzandığını ve Chang'an (bugünkü Xi'an), Taşkent ve Semerkant'ın o dönemde refah kentleri haline geldiğini kaydetti.

Li Keqiang, 2016'da iki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklık kurulduğunu ve dışa açılmanın Çin ve Özbekistan'ın yeniden canlandırılmasında ortak anahtar kelime olduğunu belirtti.

“Dün dağları aşıyorduk, bugün yaptırımları”

Makalede, dışa açılmanın bir cesaret işi olduğu belirtilirken, korumacılık ve tek taraflılığın yükseldiği dünyada uluslararası ticaretin büyük bir baskıyla karşılaştığı ifade edildi. Makalede şu ifadelere yer verildi:

“Bu ortamda bazı insanlar dışa açılma politikasının sürdürülebileceğinden şüphe ediyor. Dışa açılma politikasında ısrar edilebilir mi? Antik dönemde dışa açılmak için binlerce kilometre dağ, çöl ve platoların geçilmesi gerekiyordu. Bugün dışa açılmak için bir dizi engel, yaptırım ve önyargının üstesinden gelinmesi gerekiyor. Diğer yandan hep bir yenilik ve atılım içerisinde olmak gerekiyor.”

Makalede, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Özbekistan'ın kalkınma stratejisiyle kenetlenmesine de değinildi ve Çin'in Özbekistan'dan kaliteli tarım ürünleri ithal etmek istediği belirtildi.

Li, Özbekistan'ın Çinli turistlere 7 gün vizesiz giriş hakkı tanımasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, iki ülke arasında daha fazla doğrudan uçuş gerçekleştirilmesi gerektiğini yazdı.

Li Keqiang ayrıca Taşkent'te “Shanghai Ruhu”nu izlemeye devam edeceklerini belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor