Çin: Pompeo'nun sözleri, derin siyasi önyargısını yansıtıyor

2019-10-31 20:16:15

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun yorumlarının bazı ABD'li siyasetçilerin kökleri derin siyasi önyargılarını yansıttığını açıkladı.

Mike Pompeo dün New York'ta bulunan Hudson Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) ABD'ye ve Amerikan değer yargılarına yönelik düşmanca yaklaşımının tüm dünyaya sınamalar getirdiğini söylemişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugünkü basın toplantısında, “Pompeo'nun ilgili yorumları, ÇKP ve Çin hükümetine karşı bir saldırıdır ve ÇKP ile Çin halkı arasındaki ilişkiyi bozmayı amaçlamaktadır. Çin'in iç ve dış politikalarıyla ilgili gerçeklere aykırı olan bu yorumlar, bazı ABD'li siyasetçilerin kökleri derin siyasi önyargılarını ve ÇKP karşıtı psikolojisini yansıtıyor. Bu sözler, özgüven ve güç ortaya koymanın aksine, korku ve kibri gözler önüne seriyor.” diye konuştu.

Çin'in kurulmasından bu yana geçen 70 yıl içinde ÇKP'nin liderliğinde gözle görülür başarıların kazanıldığına işaret eden Sözcü, Çin halkının Çin'e özgü sosyalizm yolunda kararlılıkla ilerlemeyi sürdürerek yeni başarılar kaydedeceğini belirtti.

Adaletin kötülüğü yeneceğine dikkat çeken Geng Shuang, Çin'i karalamaya ve Çin'in kalkınmasını engellemeye yönelik tüm girişimlerin boşa gideceğinin ve başarısızlıkla sonuçlanacağının altını çizdi.

Geng, tarihin ve gerçeklerin Çin ve ABD'nin işbirliği kurduğu takdirde çifte kazanç elde edeceğini, birbiriyle mücadele ettiği takdirde de iki tarafın birden yenilgiye uğrayacağını kanıtladığına dikkat çekti.

Karşılıklı saygı ve anlaşmazlıkları bir kenara bırakıp ortak noktalarda buluşmanın iki taraf için tek doğru yol olduğunu söyleyen Çinli Sözcü sözlerine şöyle devam etti:

“ABD'li yetkililer kendilerini sorgulamalı ve hatalarını düzeltmeli. Çin-ABD ilişkilerine zarar getirecek yorumlarını durdurmalı ve Çin ile aynı yönde hareket etmeli. ABD'li yetkilileri iki ülkenin liderlerinin belirlediği ilkeler ve istikamet doğrultusunda, birbirine saygı temelinde anlaşmazlıkları kontrol altına alarak, karşılıklı faydaya dayalı işbirliğine çağırıyoruz. İki taraf Çin-ABD ilişkilerini koordinasyon, işbirliği ve istikrar zemininde geliştirmek için ortak çaba göstermeli.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor