“ABD'nin amacı uzayda hegemonya kurmak”

2019-10-30 16:56:10 CRI

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Silahsızlandırma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi, önceki gün BM'nin New York'taki merkezinde uzayla ilgili özel bir oturum düzenledi.

Çin'in silahsızlandırma işlerinden sorumlu elçisi Li Song, oturumda konuşma yaparak Çin'in uzayla ilgili askeri kontrol düşüncesini açıkladı ve ABD'nin “uzayda hegemonya kurma” stratejisini eleştirdi.

Li Song, uzayın güvenliğinin korunmasının, uzayın silahlandırılmaması ve askeri rekabetin önlenmesi ön koşuluyla gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Li, yeni uluslararası güvenlik durumu altında, uluslararası toplumun tarihten ders alarak soğuk savaş düşüncesinden vazgeçmesi çağrısında bulundu.

ABD'nin uzay stratejisinin hegemonya hevesi taşıdığına dikkat çeken Li, ABD'nin istediği uzay güvenliğinin aslında kendi güvenliği olduğunu, oysa uluslararası toplumun asıl hedefinin ortak güvenliği sağlamak olduğunu vurguladı.

Çin'in ABD gibi uzayda hegemonya kurma stratejisi gütmediğine işaret eden Li, Çin'in hep barışçı gelişmeyi ve savunma nitelikli askeri politikayı uygulamakta olduğunu, Çin'in gerçekleştirdiği tüm uzay faaliyetlerinin uluslararası hukuka ve ilgili uluslararası taahhütlere uyduğunu ve herhangi bir ülkeyi hedef almadığını kaydetti.

Li, Çin'in tüm taraflarla birlikte ortaklaşa çaba göstererek uzayda da insanlığın kader birliğini tesis etmek için katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor