“Çinli işletmeler, uluslararası ve yerel yasaları gözetme koşuluyla dışa açılmalı”

2019-10-29 21:10:09

Çin Dışişleri Bakanlığı, merkezi hükümetin, Çinli işletmelerin uluslararası hukuk ve yerel yasalara uyma koşuluyla yabancı ülkelere yatırım yapıp denizaşırı şirketlerle işbirliği kurmasını teşvik ettiğini belirtti.

Solomon Adaları'nın Midlands Eyaleti ile Çin arasında imzalanan adaları geliştirme anlaşması, Solomon hükümeti tarafından feshedilmişti.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper 25 Ekim'de verdiği demeçte, Solomon Adaları'nın kararını olumlu karşıladıklarını söyledi. Gelişmeyi, egemenlik şeffaflığını ve hukukun üstünlüğünü güçlendirecek önemli bir karar olarak değerlendiren Mark Esper, Çin'i ekonomik ve askeri yöntemlerle etki gücünü artırmakla suçladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük basın toplantısında, Solomon yerel hükümetinin Çinli işletme ile işbirliği kurarken merkezi hükümete rapor sunmamasından dolayı, projenin durdurulduğunu söyledi.

Sözcü, ilgili Çinli işletmenin Solomon tarafıyla temasları koruyarak soruna uygun çözüm getirmesini desteklediklerini ifade etti.

Çinli işletmelerin Asya Pasifik bölgesi dahil denizaşırı yatırım yapma ve işbirliği fırsatları arama sürecinde bazı durumların ortaya çıkmasının normal olduğuna dikkat çeken Geng Shuang, sözlerine şöyle devam etti:

“Washington'ın bu dava ile ilgili olağan dışı heyecanı, hatta Savunma Bakanı adına olay hakkında açıklama yayımlaması, Çin ile Asya Pasifik'teki ada ülkeleri arasındaki ilişkilere kara çalmaktır. ABD'nin bu hilesi alışılmadık değil. Yine de Washington'a sormak istiyoruz; Asya Pasifik'teki ada ülkeleri ve bu ülkelerin halklarının çıkarlarıyla gerçekten ilgileniyor musunuz? Yoksa kendi jeopolitik çıkarlarınızı mı düşünüyorsunuz? Washington'ın bu sorulara net cevaplar vermesini istiyoruz.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor