Çin'den ABD'ye Dalai Lama tepkisi

2019-10-29 19:43:36

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD'nin Çin'i bölmeye çalışan 14. Dalai Lama ile herhangi bir yolla temas kurmayı durdurması gerektiğini açıkladı.


ABD'nin uluslararası dini işlerden sorumlu büyükelçisi Sam Brownback'ın yakın zamanda Hindistan'da 14. Dalai Lama ile görüştüğü bildirildi.


Sözcü Geng Shuang bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.


ABD'nin Dalai Lama ile herhangi bir yoldan temas kurmayı, bu hususta sorumsuzca yorumlar yapmayı ve bu şekilde Çin'in içişlerine karışmayı durdurması gerektiğini belirten Sözcü, şöyle konuştu:


“14. Dalai Lama, din kisvesi altında Çin'i bölmeye yönelik eylemlerde bulunan bir sürgündür. Çin, herhangi bir ülkenin yetkili şahsiyetlerinin Dalai Lama kurumu ile herhangi bir yoldan temas kurmasına kararlılıkla karşı çıkmaktadır. ABD'li yetkililerin ilgili açıklamaları ve eylemleri, Tibet'in Çin'in bir parçası olduğunu kabul ettikleri ve Tibet'in bağımsızlığını desteklemedikleri yönündeki taahhütlerine aykırıdır. Çin buna kararlılıkla karşı çıkmaktadır. ”


Geng Shuang, yaşayan Budaların reenkarnasyon ritüelinin Budizmin Tibet koluna özgü olduğuna dikkat çekerek, bu ritüelin dini kurallar ve tarihi uygulamalarla sabit olduğunu söyledi.


Sözcü Geng, Dalai Lama dâhil tüm dini liderlerin Çin'in din konusundaki ilgili düzenlemelerine ve din kurallarına saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor