Yorum: Ortadoğu'daki terörle mücadelede çifte standart kaldırılmalı

2019-10-29 15:57:09 CRI

Yorum: Ortadoğu'daki terörle mücadelede çifte standart kaldırılmalı

ABD, terör örgütü IŞİD lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin Suriye'nin kuzeybatısındaki bir Amerikan askeri operasyonu sırasında intihar ettiğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya'nın olayla ilgili somut bilgilere sahip olmadığını ve söz konusu operasyonun güvenilirliğine şüpheyle baktığını belirtti. Bununla birlikte pek çok ülke, Bağdadi'nin ölüm haberine “temkinli bir iyimserlikle” yaklaşıyor.

Tüm Ortadoğu bölgesinde terörle mücadelenin vahameti göz önünde bulundurulduğunda, ilgili tarafların Bağdadi'nin ölüm haberine temkinli yaklaşmaları anlaşılabilir.

IŞİD, 2014 yılından itibaren Suriye'nin kuzeydoğusu ve Irak'ın kuzeyindeki geniş bir coğrafyayı adım adım işgal ederek El-Kaide örgütünden sonra en ciddi etkiye sahip terör örgütü haline geldi.

Uluslararası toplumun son birkaç yıldaki ortak darbesinden sonra, IŞİD Mart 2019'da son üssünü kaybederek bir çıkmaza girdi. Bağdadi'nin ölüm haberi, IŞİD'e şüphesiz ciddi bir darbe indirecek ve uluslararası toplumda terörle mücadele özgüvenini artıracak.

Ancak genel olarak Ortadoğu bölgesindeki terörle mücadelenin önünde halen uzun bir yol olacak.

11 Eylül olayından bu yana, uluslararası toplumun terörizmle mücadelesi, 20 yıl sürdü. Yüksek baskı altında, radikal dinci terör örgütlerinin Usame Bin Ladin ve Ebu Bekir el-Bağdadi gibi elebaşları ölüm akıbetinden kurtulamadı. Ancak örgütün kalan unsurları fırsat kollamaya devam ediyor. Terör saldırıları dünya çapında yayılıyor.

İstatistiklere göre, sadece 2018 yılının ilk yarısında 42 ülkede 639 terör saldırısı olayı meydana geldi. Bu olaylar, uluslararası terörle mücadelenin ciddiyetini gösteriyor.

Bazı ülkeler terörle mücadeleyi araç olarak kullanıyor

Uluslararası terörle mücadeleye yönelik meydan okumalardan biri, bazı Batılı ülkelerin terörizme darbe indirmeyi bir alet olarak kullanması ve uluslararası terörizmle mücadele işbirliğinde engel oluşturması.

Bazı batılı ülkeler Suriye'deki meşru hükümeti devirmek için, Suriye ordusuyla savaşmaya istekli her çeşit “muhalif partiye” para ve silah sağladı. Aşırıcı güçler bundan yararlanarak kendi nüfuzunu artırmaya çalıştı. 2015 yılına gelince aşırıcı unsurlar Paris gibi Avrupa kentlerinde saldırılar gerçekleştirince ABD sorunun ciddiyetinin farkına vardı ve Kürt güçleri destekledi. Ardından Rusya, İran, Irak ve Suriye'nin koordinasyonuyla IŞİD'in esas unsurları yok edildi.

Gerçekler, terörizmin uluslararası toplumun karşılaştığı ortak sorun olduğunu ve hiç bir ülkenin bu belaya tek başına karşılık veremeyeceğini kanıtladı. Uluslararası terörizmle mücadelede “çifte standarttan” vazgeçilmesi gerektiği de anlaşıldı.

Ayrıca uluslararası toplumun yıllardır biriktirdiği tecrübeler, terörizmin yok edilmesi için sadece askeri önlemlerin sürdürülmez olduğuna işaret ediyor. Düşünsel ve ekonomik açıdan hareket edilerek sosyal uzlaşmanın gerçekleştirilmesi ve halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesi halinde terörizmin kökü kazılabilir ve insanlığın ortak güvenlik hedefine ulaşılabilir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor