Çin: Bağımsız devlet Filistin'in hakkıdır

2019-10-29 11:35:54 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Zhang Jun, bağımsız bir devlet kurmanın, Filistin halkının yoksun bırakılamayacağı bir hak olduğunu söyledi.

Zhang Jun dün yaptığı açıklamada, uluslararası toplumun iki devletli çözüm planına destek vermesi gerektiğini belirtti.

Zhang Jun, Filistin sorununun Ortadoğu'daki krizlerin kaynağı olduğuna dikkat çekerek, bu soruna gereken önemin verilmesinin önemini ifade etti.

Filistin-İsrail barış görüşmesinin bir an önce başlatılmasının önümüzdeki en acil görev olduğuna işaret eden Zhang, yeni yerleşim merkezleri inşasının ve masum sivillere yönelik şiddet eylemlerinin durdurulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Zhang, Filistin ve İsrail'in vergi meselesini müzakere yoluyla çözmesi ve Gazze'ye yönelik ablukanın bir an önce kapsamlı şekilde kaldırılmasından yana olduklarını vurguladı.

Çin, Filistin'de istikrar ve kalkınmanın sağlanması için ekonomi, finans, kültür, eğitim ve sağlık gibi alanlarda Filistin'e destek vermekle kalmıyor, uluslararası arenada Filistin davasının sesini duyurmasını sağlıyor.

Son olarak Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Eylül ayında BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Ortadoğu ve Körfez bölgesindeki durum için üç öneride bulunmuştu. Rusya, kısa süre önce “Körfez Bölgesi Toplu Güvenlik Düşüncesi”ni yayımladı. Buna değinen daimi temsilci Zhang Jun, Çin'in Ortadoğu bölgesinde barış ve güvenliğin gerçekleştirilmesine yararlı olan tüm diyalog çağrılarını olumlu karşılayarak taraflarla iletişimi koruyacağını belirtti.

Zhang Jun, Çin'in eskide olduğu gibi anlaşmazlığın diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesi, uluslararası işbirliği yoluyla tehditlere müdahale edilmesi için çaba göstereceğini, dolayısıyla uluslararası barış ve güvenliğe katkıda bulunacağını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor