Başbakan Li, Özbekistan ve Tayland'ı ziyaret edecek

2019-10-28 20:45:18

Çin Başbakanı Li Keqiang'ın Özbekistan ve Tayland'a ziyarette bulunacağı bildirildi.


Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Chen Xiaodong, bugün düzenlenen basın toplantısında Li Keqiang'ın Orta ve Doğu Asya turu hakkında bilgi verdi.


Chen, Li Keqiang'ın Özbekistan ziyareti sırasında Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Başbakanlar Konseyi 18. Toplantısı'na, Tayland ziyareti esnasında da Doğu Asya İşbirliği Liderler Toplantıları'na katılacağını belirtti.


Bakan Yardımcısı, küresel durumun karmaşık hale geldiği, belirsizlik ve istikrarsızlık unsurlarının arttığı bir dönemde, ilgili tarafların somut işbirliği, güvenlik, istikrarı koruma ve ortak kalkınma konularında SİÖ'den beklentilerinin arttığına dikkat çekti.


Başbakan Li'nin dayanışma ve karşılıklı güveni artırma, Kuşak ve Yol inşası, ticaret, endüstriyel kapasite, kapsamlı bağlantı, finansman, yatırım ve kültür alanlarında SİÖ'ye üye ülkelerin liderleriyle görüş alışverişinde bulunacağını belirten Chen Xiaodong, toplantıda SİÖ'nün yapılandırılması ve işbirliğine ilişkin çok sayıda belgenin imzalanacağını bildirdi.   

Çin'in Özbekistan ile ilişkileri hakkında konuşan Chen, Özbekistan'ın Çin'in kapsamlı stratejik ortağı ve Kuşak ve Yol inşasının önemli bir katılımcısı olduğuna dikkat çekti.


Chen Xiaodong, Li Keqiang'ın ziyareti süresince Özbekistan liderleriyle her iki tarafı ilgilendiren önemli konular üzerinde fikir teatisinde bulunacağını, ticaret, yatırım, teknoloji ve gümrük alanlarında birçok işbirliği belgesine imza atılacağını kaydetti.
Diğer yandan Doğu Asya'daki durumun genel olarak istikrarlı olduğuna dikkat çeken Chen, Çin-Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) işbirliğinin derinleştiğini, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık İlişkileri Antlaşması'na (RCEP) ilişkin müzakerelerde ilerleme kaydedildiğini söyledi.


Kore Yarımadası'nda tansiyonun belli oranda düştüğüne ve Güney Çin Denizi'ndeki durumun iyiye gittiğine işaret eden Chen, küresel ekonominin gerileme baskısının arttığını, tek taraflılık ve ticari korumacılığın yayıldığını, bu nedenle Doğu Asya'da da karmaşık unsurların ortaya çıktığını ifade etti.
Dışişleri Bakan Yardımcısı Chen Xiaodong, Doğu Asya İşbirliği Liderler Toplantıları'nın somut işbirliği, ekonomik gerilemeye birlikte göğüs germe, çok taraflılık, serbest ticaret, diyalog, anlaşmazlıkları kontrol altına alma ve daha yüksek seviyede ekonomik kaynaşma gibi konulara odaklanmasını temenni ettiklerini söyledi.


Chen, ayrıca Başbakan Li'nin Doğu Asya'da işbirliğini derinleştirmeyi öngören 20 yeni öneriyi ortaya koyacağı bilgisini de verdi.


Tayland ile ilişkilere de değinen Chen Xiaodong, Tayland'ın Çin'in geleneksel dostu ve iyi komşusu olduğunun altını çizdi.


Başbakan Li'nin 6 yıl aradan sonra Tayland'ı yeniden ziyaret edeceğini ve ziyareti süresince ikili ilişkilerin derinleştirilmesi ile Kuşak ve Yol inşasının birlikte hızlandırılması gibi konuları Tayland liderleriyle ele alacağını anlatan Chen, bu temaslar sırasında teknoloji, e-ticaret gibi konularda bir dizi işbirliği belgesinin imzalanacağını dile getirdi.  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor