Çin: Kore Yarımadası sorunu yalnızca diyalogla çözülebilir

2019-10-28 19:46:54 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Kore Yarımadası sorununun yalnızca diyalog yoluyla çözülebileceğini, baskı ve yaptırımın sorunun çözümüne hiçbir yararı olmadığını belirtti.

Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yong-cho dün yaptığı açıklamada, ABD'nin Kuzey Kore'nin çağrısını göz ardı ederek ülkeye baskı yapmaya devam ettiğini söyledi.

Bunun yanı sıra, Kuzey Kore yönetimi, son zamanlarda Kore Yarımadası sorunu hakkındaki tutumunu ve ABD'yle müzakereler için son tarihin yılsonu olduğunu defalarca dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Kore Yarımadası'ndaki son gelişmeleri ve tarafların tutumlarını yakından takip ediyoruz. Çin her daim Kore Yarımadası sorununun yalnızca diyalog yoluyla çözülebileceğini savunmaktadır. Kuzey Kore ve ABD'nin diyaloğu koruyup soruna etkili bir çözüm getirmelerini umuyoruz. Aynı zamanda baskı ve yaptırımın sorunun çözümüne hiçbir yararı olmadığını düşünüyoruz. BM Güvenlik Konseyi, Kore Yarımadası'ndaki son gelişmelere göre uygun bir zamanda ilgili kararda değişiklik yapılmasını müzakereye açmalıdır.”

Şu anda Kore Yarımadası için önemli bir dönemde bulunulduğunu, ilgili tarafların Kuzey Kore ve ABD arasındaki diyaloğun korunması için ortaklaşa çabalamaları gerektiğini vurgulayan Geng, Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması için yapıcı rol oynamayı sürdürmeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor