Yorum: Çin, küresel ekonomiye güç katmaya devam ediyor

2019-10-28 19:06:58

Bu yıl, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yılı. Peki, dışa açılma yolunda ilerleyen Çin, yeni tur küreselleşme eğilimi karşısında neler yaşayacak?

Bu sorunun cevabı, Çin'in Guangzhou kentinde düzenlenen ve iki gün süren “2019 Çin'i Anlamak” adlı uluslararası toplantıda ele alındı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping toplantıya gönderdiği tebrik mesajında, küreselleşme eğilimine dair yargılarını ve bu süreçte Çin'in işlevini belirtti. Xi'nin mesajı, küreselleşmeyi destekleyen ve dışa açılma düzeyini yükselten Çin'in sesini dünyaya duyurdu. Büyük ülke sorumluluğunu ortaya koyan bu mesaj, toplantıya katılan konukların dikkatini çekti.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olarak Çin, hem küreselleşmeden faydalanan hem de küreselleşmeye iştirak eden bir ülke. 2006 yılı itibarıyla Çin, küresel ekonomik büyümeye katkı bakımından dünyada birinci sırada olmakla beraber küresel büyümenin başlıca dayanaklarından biri konumunda.

İki sene önce, Dünya Ekonomik Forumu'na (WEF) katılan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, burada yaptığı konuşmada, “Küresel ekonomi bir deniz gibidir, bu denizin küçük göllere veya nehirlere ayrılması mümkün değil.” demişti.

Günümüzdeki Çin, yeni tur dışa açılma sürecinde hızla ilerliyor. Çin, barışçıl kalkınma yolunu kararlılıkla izleyerek ortak kazanca dayalı dışa açılma stratejisini sürdürmenin yanı sıra, küresel ekonomiye yeni dinamizm katıyor. Çin daha dışa açık, kapsayıcı, halka yarar getiren, dengeli ve çifte kazançlı bir küresel ekonomi düzeninin kurulması için çaba gösteriyor, dünyadaki tüm halklara fayda sağlamaya çalışıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor