Li Keqiang, Federica Mogherini ile görüştü

2019-10-24 20:42:51 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang başkent Beijing'de, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüştü.

Görüşmede, Çin ve Avrupa'nın geniş ortak çıkarlara sahip olduğuna dikkat çeken Li, Avrupa'nın bütünleşme sürecini desteklediklerini vurgulayarak, birleşik ve müreffeh bir AB görmeyi arzuladıklarını belirtti.

Li, Çin ile AB'nin çok taraflılığı ve serbest ticareti korumanın yanı sıra, karşılıklı yarar ile eşitlik ilkeleri doğrultusunda 21. Çin-AB Liderleri Görüşmesi'nde sağlanan fikir birliğini yerine getirmesini umduğunu söyledi.

Li, Çin-Avrupa Yatırım Anlaşması'na dair müzakerelerin de gelecek yıl tamamlanmasını temenni ettiğini kaydetti.

İki taraf arasında karşılıklı açılma ve ortak kalkınmanın ilerletilmesi önerisinde bulunan Başbakan Li, Çin ile AB'nin önemli uluslararası ve bölgesel meselelerdeki koordinasyonu arttırarak, işbirliğinde yeni ilerlemeler kaydetmesi gerektiğini vurguladı. 

Federica Mogherini ise, AB ile Çin liderlerinin Nisan ayında başarılı bir görüşme yaptığını ve görüşmenin sonuçlarının yerine getirilmekte olduğunu anımsattı.

2020'nin Avrupa-Çin ilişkisi için önemli bir yıl olduğuna işaret eden Mogherini, AB'nin yeni yönetiminin Çin politikasını sürdüreceğini ve AB'nin dış politikasında Çin'le ilişkilere öncelik vermeye devam edeceğini kaydetti.

Mogherini, AB'nin Çin'le somut işbirliğini derinleştirmenin yanı sıra, iklim değişikliği, İran nükleer sorunu, Afganistan ve Afrika gibi küresel ve bölgesel sorunlardaki işbirliğini güçlendirerek, dünya barışı ile kalkınmasına daha fazla katkıda bulunmaya hazır olduğunu dile getirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor