Çin: ABD bilimsel işbirliğini kısıtlayan girişimleri durdurmalı

2019-10-24 19:43:37 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'deki politika yapıcılara iki ülke arasındaki bilim ve teknoloji işbirliğini kısıtlayan girişimleri derhal durdurma çağrısı yaptı.

ABD'li düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi tarafından yayımlanan raporda, ABD'nin ulusal güvenlik gerekçesiyle iki ülke arasındaki bilim ve teknoloji işbirliğine kısıtlamalar getirmesinin, Soğuk Savaş düşüncesini sürdürdüğünün bir göstergesi olduğuna dikkat çekildi. Raporda, ABD yönetimine, özel sektörler ile üniversitelerdeki bilimsel araştırma kuruluşlarıyla işbirliği yaparak, bilimsel araştırmaların paylaşımı ile ulusal güvenlik arasında denge sağlama çağrısı yapıldı.

Hua Chunying, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD'deki bilim çevrelerinin bu tepkisinin ilk olmadığını ve söz konusu çevrenin ABD yönetiminin Çin'le bilimsel araştırma işbirliğine kısıtlama koymasından duyduğu endişeyi daha önce de dile getirdiğini anımsattı. Hua, kısa süre önce ABD'de 60 bilimsel kuruluş tarafından yayımlanan açık mektupta, ABD yönetimine yabancı araştırmacılara baskıyı ve uluslararası bilim işbirliğine engel koymayı durdurma çağrısı yapıldığını hatırlattı.

Çin ve ABD'nin bilimsel araştırma işbirliğini güçlendirmesinin iki ülke halklarının isteğine ve iki tarafın ortak çıkarlarına uyduğuna işaret eden Hua, 21. yüzyılda uluslararası işbirliğinin bilim ve teknolojinin gelişimi için kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu vurguladı.

Hua, “ABD'deki bazı kişi ve kurumlar son dönemde, Çin'in gelişimini engellemek için sıfır toplamlı oyun düşüncesi ve kötü niyetlere sahip. Onlar, bilimsel ve teknolojik işbirliğini kısıtlayarak, Çin'in gelişimini engellemeye çalışıyorlar. Bu tür girişimler son derece saçma. ABD'deki politika yapıcıların, yurt içindeki ve uluslararası toplumdaki rasyonel sesleri dikkate almasını temenni ediyoruz. İkili bilim ve teknoloji işbirliğini kısıtlayan girişimleri derhal durdurmalarını, Çin'le aynı yöne hareket ederek, insanlığın bilimsel açıdan ilerlemesine katkıda bulunmalarını arzuluyoruz” ifadesini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor